TRNAVA. Kytice kvetov na pietnej slávnosti položili zástupcovia mestskej i krajskej samosprávy, štátnej správy i predstavitelia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB).
Trnava bola oslobodená na Veľkú noc 1. apríla 1945. Do mesta vstúpili po bojoch vojaci pravého krídla 2. ukrajinského frontu, rozhodujúcu úlohu zohrala 1. gardová jazdecko-mechanizovaná skupina generálporučíka I. A. Plijeva.

Boje si v Trnave a blízkom okolí vyžiadali životy 120 vojakov, ktorých pochovali na trnavskom cintoríne. Obete na životoch obyvateľov Trnavy neboli žiadne.
"Vtedy pripadol 1. apríl na Veľkonočnú nedeľu rovnako ako v tomto roku," povedal vo svojom príhovore predseda Oblastného výboru SZPB Jozef Petráš. Informoval, že už popoludní tohto dňa ulice a domy prehliadli sovietske prieskumné jednotky, či nie sú podmínované a neskrývajú sa v nich nepriatelia.
"Ustupujúce nemecké vojská sa už nedokázali pomstiť Trnavčanom, stačili však zapáliť potravinové sklady, sklady vo Vozovke, sladovňu a budovu železničnej stanice. No ostatné dôležité objekty zostali zachované. Pre Trnavu zostane 1. apríl dňom, kedy sa jej meno rozletelo do sveta a rozšírilo tak zoznam miest oslobodených," povedal Petráš.
Dodal, že nesmie nikto z nás zabudnúť, že sloboda a náš život nie sú samozrejmosťou, sú vykúpené životmi a bolesťou miliónmi bojovníkov.
S príhovorom vystúpil aj primátor Trnavy Peter Bročka. Povedal, že druhá svetová vojna nebola, žiaľ, poslednou konfrontáciou so zbraňou v ruke. Jej obete sú výzvou proti vojnovým konfliktom a každému zbytočnému utrpeniu.
"Treba sa za obete úprimne poďakovať, vzdať hold, ale nesmieme sa zmieriť s tým, že slobodu za nás vybojovali iní. Sme pokračovateľmi života, za ktorý nesieme zodpovednosť. A preto potrebujeme každý vyhrať sám v sebe, viesť víťaznú vojnu nad zlom, presadzovaním sa na úkor iných," uviedol primátor.