Dnes všetci poznajú Spartan race ako ťažký prekážkový beh. Kde to všetko vzniklo a ako to začalo?
– Spartan race ako taký vo všeobecnosti pochádza z Ameriky, kde ho založil Joe De Sena. Založil ho ako extrémny prekážkový beh. Počiatkom Spartan race je Death race, čo znamená, že to bol naozajstný extrém. Tieto behy sa bežali dovtedy, pokiaľ bežci postupne neodstúpili a zvíťazilo zopár jedincov. Následne sa mu to však zapáčilo natoľko, že chcel na tieto behy dostať aj „ľudí z gauča“. Aby im dal možnosť sa hýbať, súťažiť medzi sebou, pripravil jednoduchšiu úroveň – Sprint. Takto vznikali aj ďalšie úrovne.

Kedy oficiálne zavítal Spartan race aj na Slovensko?
– V roku 2010 vznikol Spartan race v Amerike a v roku 2012 už bol na Slovensku. Išlo o jednu z prvých licencií, ktorá išla do sveta. Boli v USA, v Kanade, v Anglicku a na Slovensku. Bolo to aj vďaka tomu, že sa náš majiteľ licencie osobne pozná s Joe De Senom. Chytil sa tejto príležitosti, bol presvedčený, že by sa to mohlo zapáčiť aj Slovákom a celkovo obyvateľom v strednej Európe a začali sme s tým od roku 2012 aj na Slovensku.
Kde sa uskutočnili prvé preteky Spartan race na Slovensku?
– Úplné prvé boli vo Vechci na východe, odkiaľ pochádza aj celý náš „building team“. Tam sme začali, o rok neskôr už sme boli vo Valčianskej doline a potom zasa vo Vechci. Ale Valču máme veľmi obľúbenú. S prestávkami sa tam stretávame pravidelne.
Ako ste sa vy osobne dostali nie len k Spartan race, ale všeobecne k organizovaniu tak veľkých pretekov?
– Začiatky boli veľmi jednoduché. Žijem v Prahe a ako som spomínala, v roku 2012 bol Spartan race iba na Slovensku. V roku 2013 otvorili trh aj v Českej republike, kde sa snažili osloviť niekoho, kto by im pomohol. Oslovili moju kamarátku, ktorá pracuje ako fitnes trénerka, ktorá zasa oslovila mňa ako dobrovoľníčku. Prikývla som. Odvtedy som postupne chodila ako dobrovoľníčka, neskôr som už bola vedúcou dobrovoľníkov, postupne vedúca „festivalky“ a teraz mám na starosti celkový chod pretekov na Slovensku.
Čo všetko obnáša založenie pretekov? Od výberu destinácie, po určenie náročnosti pretekov a podobne?
– Kritérií je strašne veľa, nakoľko krásnych kopcov a krásnych cestičiek máme po celom Slovensku požehnane. My si vy-beráme lokalitu podľa zázemia. Vo februári sme štartovali zimný Spartan race vo Valčianskej doline, kde je perfektná reštaurácia, vybudované stredisko, všade prístup k elektrine a k vo-de, dostupné cesty a obrovské parkovisko. A práve parkovisko, hoci sa to nezdá, je jeden z bodov, ktoré zohľadňujeme. Priemerný počet našich účastníkov je okolo 2500 až 3000. A zaparkovať takú masu áut je problém, ktorý by potom mohol ísť na úkor celej kvality pretekov. Rovnako premýšľame nad trasou. Snažíme sa ju veľa-krát viesť národnými parkami, ale organizovali sme preteky aj priamo v meste, napríklad v Prahe alebo v Košiciach.
Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko patria do série pretekov v centrálnej Európe. Najnovšie pribudlo aj Rumunsko. Na základe čoho vzniklo toto prerozdelenie?
– Brali sme to ako Vyšehradskú štvorku, pretože vo svete nás tak stále berú. Česko a Slovensko, to jednoducho musí ísť spolu. Poľsko a Maďarsko k tomu je celé akoby jeden región. Rumunsko je veľmi blízke Maďarsku a prepojenie tímov tam je veľké a tým lepšie to funguje.
Poďme sa pozrieť v skratke na jednotlivé úrovne behov...
– Ako prvý je Sprint. Je to určené pre všetkých, ktorí sa rozhodli niečo so sebou robiť a chcú si vyskúšať Spartan race, no obávajú sa toho. Sú to ľudia, ktorí sú na začiatku s cvičením a pod. Pre nich je prekonaním samých seba zabehnúť aj 5 – 7 km, ktoré väčšinou tento pretek má, nehovoriac o prekážkach na trati. Práve takýmto ľudom to odporúčame. Samozrejme, ak si vyskúšajú Sprint, trošku na sebe zamakajú,