TRNAVA. Mestská polícia v Trnave kúpila dva defibrilátory, ktoré zvyšujú šancu pri záchrane človeka s náhlym zlyhaním srdca.
Jeden z prístrojov je podľa náčelníka Igora Kelešiho k dispozícii na pracovisku stálej služby, druhý je umiestnený vo vozidle motorizovanej hliadky.

Všetci príslušníci mestskej polície absolvovali kurzy prvej pomoci a záchrany života, zaškolení sú aj na použitie defibrilátora.
Prišiel s tým poslanec
S návrhom na vybavenie mestskej polície defibrilátormi prišiel vlani počas zostavovania mestského rozpočtu poslanec a lekár Štefan Krištofík. Poslanci peniaze na prístroje, ktoré dokážu zachraňovať životy, schválili. Defibrilátory podľa Krištofíka dokážu po nalepení elektród automaticky detekovať stav pacienta a rozhodnú aj o potrebnej intenzite výboja.

Prístroj naviguje obsluhu hlasovo aj graficky, takže k nesprávnemu použitiu prakticky nemôže prísť. Na telo pacienta sa pripája pomocou elektród, ktoré majú podobu samolepiacich fólií.
Použitie defibrilátora je opodstatnené pri život ohrozujúcej poruche srdcového rytmu. Prístroj je schopný pomocou elektrického výboja obnoviť správny srdcový rytmus. Je vybavený elektródami pre dospelého aj pre dieťa.
Sú v databáze
Defibrilátory mestskej polície sú zaregistrované v celoslovenskej databáze, ktorú vytvárajú záchranári z Trenčína. Podobné prístroje majú v Trnave viaceré inštitúcie, nákupné centrá, športové zariadenia, niektoré čerpacie stanice pohonných hmôt a rôzne prevádzky, v ktorých je zvýšený pohyb ľudí.

Zastavenie srdca môže postihnúť kohokoľvek, vrátane zdravých ľudí či športovcov. Pri zástave dochádza k poruche elektrických signálov, ktoré riadia činnosť srdca, jeho rytmus sa stane náhle rýchlym a chaotickým a srdce tak nedokáže pumpovať krv do tela.
Defibrilátor je zariadenie, ktoré pomocou elektrického šoku dokáže obnoviť normálny rytmus srdca.