TRNAVA. Väčšina nových áut je už vybavená systémom „hands free“. Stačí si cez Blue-tooth spárovať váš telefón s vozidlom a každý hovor voláte či prijímate tlačidlami na volante.
Podľa informácií z polície, veľa šoférov vo vozidle „hands free“ má, ale ho nepoužíva. Sú aj takí, a zrejme ich je väčšina, čo počas jazdy bežne telefonujú.

Málokto však už drží telefón pri uchu, namiesto toho komunikujú cez mikrofón a mobil držia jednou rukou pod volantom.
Navonok sa tvária, že sa plne venujú šoférovaniu. Aj na takýchto nezodpovedných šoférov sa pripravuje novela.
Držíš telefón? Telefonuješ...
„Pripravovaná je novela zákona, ktorá by mala riešiť už aj držanie telefónu v ruke, tým by boli vyriešené rôzne výhovorky vodičov a uľahčené dokazovanie použitia telefónu,“ popísala Martina Kredatusová, krajská hovorkyňa polície.

Zákon o cestnej premávke jednoznačne hovorí, že vodič nesmie počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj okrem telefonovania s použitím systému „voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla.
Viac ako tisíc priestupkov
Za telefonovanie riešila polícia minulý rok viac 1300 priestupkov. „Polícia tieto priestupky dokumentuje tak, že vodičov zaznamenáva na kameru a záznam je následne odstúpený na prejednanie priestupku na správny orgán,“ doplnila Kredatusová s tým, že každé odvrátenie zraku od sledovania situácie v cestnej premávke je veľmi nebezpečné.

Napríklad pri rýchlosti 80 kilometrov za hodinu prejde auto za 1 sekundu 22 metrov.
Preto polícia pripomína vodičom, že na jazdu autom sa treba stopercentne sústrediť a sledovať situáciu v cestnej premávke. A netelefonovať, nečetovať, neposielať sms či inak sa dorozumievať bez použitia systému „hands free“.