TRNAVA. Viac ako dvetisíc ľudí sa v piatok o 17. hodine zhromaždilo na Hlavnej ulici pred trnavskou radnicou. Z obavy pred dažďom sem organizátori presunuli zhromaždenie Za slušné Slovensko, aby techniku a ozvučenie zložili pod zastrešený vchod.
Hoci množstvo ľudí, ktorí na zhromaždenie prišli, bolo približne rovnaké ako pred týždňom, atmosféra sa dramaticky zmenila. Kým v piatok 9. marca vládlo na Trojičnom námestí pietne ticho, udalosti posledných dní atmosféru vybičovali.
Ľudia skandovali "Dosť bolo Fica", "Do basy" aj "Chceme voľby", štrngali kľúčmi a vyzbrojili sa mnohými transparentmi.
Slušnosť neznamená nedostatok odhodlania
Davu sa prihovorili viacerí rečníci, úlohy moderátora sa opäť zhostil herec trnavského Divadla Jána Palárika (DJP) Tomáš Vravník.
"Dnes už nikto nepochybuje, že v našej krajine sa deje niečo zlé. Slovensko je ako dom, v ktorom niečo páchne, ale nikto nechce hľadať príčinu. Dovolili sme, aby sa slová ako slušnosť, pravda a láska, stali terčom posmechu. A pritom, kto z nás sa k nim vo svojom živote neprihlási?" povedal na úvod.
Zdôraznil tiež, že je dôležité, aby ľudia začali sami od seba, aby sa zaujímali o veci verejné, aby hľadali súvislosti a svoje deti vychovávali ako vzdelaných, kriticky zmýšľajúcich a odvážnych jedincov.
"Všetko závisí od nás a od našej spoločnej odvahy a zodpovednosti. Spojme sa, aby náš hlas nezanikol v prekrikovaní a zastrašovaní tých, ktorým sloboda, láska a pravda už nič nehovoria. Sme tu za slušné Slovensko. Jeho osud dnes máme vo vlastných rukách. Nemýľte si však našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti," povedal Vravník.
Vystúpili miestni hudobníci aj bežní ľudia
Zhromaždeniu sa prihovorila aj herečka DJP Silvia Holečková, ktorá s klavírnym sprievodom Tomáša Köppla ml. zaspievala stále aktuálnu pieseň Jara Filipa a Milana Lasicu Do batôžka. Druhým hudobným hosťom bol Trnavčanom dobre známy Michal Štofej.
"Volám sa Silvia a cítim, že mojou základnou občianskou povinnosťou je prejaviť svoj názor nielen v slobodných demokratických voľbách, ale aj účasťou na dnešnom pochode Za slušné Slovensko. Som vďačná, že tu môžem stáť, avšak verím, že sa z týchto piatkových stretnutí nestane tradícia. Ak to ale bude potrebné, budem tu," povedala.
K slovu sa dostala aj zástupkyňa Stredoškolského parlamentu Ema Srnáková, ktorá priznala, že musela prekonať strach z verejných prejavov. "Oveľa väčší strach ako z hovorenia pred ľuďmi mám z toho, čo sa deje v tejto krajine. Bojím sa tu žiť," povedala.
Pedagogička na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM, ktorá vzdeláva budúcich novinárov, Magda Švecová za seba i za študentov prisľúbila, že budú pokračovať v tom, čo zavraždený Ján Kuciak začal.

Pred mikrofóny sa postavili aj mladí Trnavčania a čerství rodičia Andrej Farkaš a Eva Marušíková.
"Včera sme dostali otázku, či tu nechceme povedať pár slov. My, obyčajní Trnavčania zo sídliska a rodičia štvormesačnej dcéry. Prečo? Pretože sa naša krajina posledné týždne prestáva podobať krajine, v ktorej by sme chceli našu dcéru vychovávať. Z podobných dôvodov sme tu asi dnes všetci a za to vám ďakujeme. Chceme vám povedať, že to má zmysel. Treba len zotrvať a my sa nevzdáme," povedali.
Pridali sa k výzve Chceme opäť veriť v štát
Posledným rečníkom, pred štátnou hymnou a záverečným slovom moderátora, bol člen trnavského divadla DISK Daniel Duban. Ľudí vyzval, aby prestali byť štatistami v tejto politickej fraške, aby sa nebáli prehovoriť a aby sa neuspokojili s formálnymi výmenami na vedúcich postoch.
"Premaľovanie kulís ešte žiadnemu divadlu nepomohlo v tom, aby bolo lepšie," povedal vo svojom príhovore.
Na záver moderátor prečítal požiadavky organizátorov zhromaždenia, ktorí sa pripojili k výzve mimovládnych organizácií, umelcov, podnikateľov a aktivistov s názvom Chceme opäť veriť v štát.
Na obnovu dôvery je podľa nej nevyhnutné urobiť ďalšie kroky. Objavili sa požiadavky na odstúpenie policajného prezidenta a špeciálneho prokurátora, obsadenie postu ministra vnútra osobou s nespochybniteľným profesionálnym a morálnym kreditom alebo voľba takých kandidátov na sudcov Ústavného súdu, ktorí by boli morálnymi a odbornými autoritami.
Tiež žiadali vedenie generálnej prokuratúry, aby zabezpečilo mimoriadny dohľad nad vyšetrovaním vraždy Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka.
Po ukončení oficiálnej časti išli opäť ľudia zapáliť sviečky k Trojičnému stĺpu, celá akcia sa zaobišla bez akýchkoľvek incidentov.