TRNAVA. Zmluvu o prenájme budovy bývalého internátu vo Voderadoch uzatvorilo predošlé vedenie Trnavského samosprávneho kraja aj napriek protestom zástupcov obce a jej obyvateľov.
Roky nevyužívanú budovu si prenajala spoločnosť Centrum prenájmu, ktorá ju prerobila na ubytovňu pre zamestnancov z okolitých veľkých fabrík.

Témou volieb
Ubytovňa sa stala kľúčovou témou pred poslednými župnými voľbami. V obci sa zdvihla vlna odporu, predchádzajúcemu vedeniu poslali domáci petíciu s viac ako tisíckou podpisov. Nespokojnosť sa pretavila do volebných výsledkov.
Jozef Viskupič získal vo Voderadoch takmer 87 percent, Tibor Mikuš necelých 12 percent. V župných voľbách 2013 bol pritom vo Voderadoch oveľa úspešnejší. V prvom kole za Mikuša hlasovalo až 70 percent, druhý Ivan Uhliarik získal približne 21 percent. V druhom kole, v ktorom sa stretli Mikuš a József Berényi, získal Mikuš drvivých 97 percent.

Vypovedali zmluvu
Župa informuje, že po rokovaní s konateľom spoločnosti Centrum prenájmu, tento druh podnikania v internáte končí. „Dohodli sme sa na tom so súčasnými nájomcami. Tak, ako som sľúbil pred voľbami, ale aj na rokovaní u starostu, že tento problém pre občanov vyriešime. Prevádzkovanie podobných služieb už župa v tomto zariadení neplánuje,“ povedal župan Jozef Viskupič.
Podľa jeho slov, kraj už pripravuje konkrétne kroky, ktoré ešte v priebehu tohto roka ukončia aktuálny nájomný vzťah. „Zároveň budeme v spolupráci s obcou hľadať vhodné využitie pre budovu bývalého internátu,“ dodal Viskupič. V ubytovni momentálne býva približne 370 robotníkov zo zahraničia.

Ide vraj o predsudky
Telefonicky sme sa spojili aj s konateľom spoločnosti Centrum prenájmu, Martinom Migrom. "Mrzí nás, že naša spoločnosť bola zatiahnutá do politického boja. Tento stav bol vyvolaný predsudkami, ktoré sa prevádzkovaním ubytovne ukázali ako neopodstatnené. Aj časť aktivistov, ktorí stáli za petíciou, uznali, že v obci život funguje normálne," zhrnul Migra s tým, že samotná spolupráca s obcou bola komplikovaná.
"Pre nás riešenie znamená, napríklad, ak obec argumentuje tým, že nestíhajú zastávky, tak vybudujeme nové. Ak by chýbal kamerový systém, urobili by sme aj ten. Bohužiaľ takéto riešenia nepadli a preto nebudeme prevádzkovať niečo niekde, kde to nemá zmysel," doplnil.
Predchádzajúce vedenie kraja mu budovu prenajalo na dvadsať rokov za viac ako 130 tisíc eur ročne. Do prestavby krajskej budovy už investoval Migra "nemalé" peniaze, zatiaľ je otázne, ako to teraz župa vyrieši.
"Zatiaľ nevieme ako budeme riešiť návratnosť investície, ale snáď má TTSK pre nás nejakú pozitívnu správu, ako to vyriešiť. Máme platné kontrakty a samozrejme z nich plynúce pokuty. Nás by zaujímalo a malo by to zaujímať aj ľudí, čo bude s ubytovňou teraz. Objekt je vhodný maximálne na prestavbu pre sociálne byty," skonštatoval Migra s tým, že svojich nájomníkov presunú do iného objektu.
Starosta je spokojný
Oslovili sme aj starostu Voderád, Pavla Augustína. S postupom súčasného vedenia kraja je spokojný. Najväčšími problémami v obci po príchode cudzincov sú podľa jeho slov časté rušenie nočného pokoja, absolútne nezabezpečenie sociálnej sféry pre ubytovaných, hlavne vo voľnom čase. "A samozrejme kapacitné možnosti obce. Obchody, kultúra a nedostatok inžinierskych sietí," podčiarkol Augustín.
Na otázku, ako sa zmenil život v obci po príchode Samsungu, odpovedal, že sa určite zmenil. "Z pokojnejšieho na menej pokojný. Ranná hlučnosť približne dvadsiatich autobusov cez obec pri dovoze zamestnancov a detto v popoludňajších hodinách. Odráža sa to na zvýšenom počte motorových vozidiel v obci," zhrnul starosta.
Internát patril pôvodne Združenej škole poľnohospodárskej a potravinárskej, ktorú kraj pre nízky záujem žiakov už pred desiatimi rokmi zrušil.