TRNAVA. Minulé leto radnica dokončila rozsiahlu humanizáciu sídliska Zátvor. Zmeny dvoch vnútroblokov vyšli na viac ako 320-tisíc eur.
Okrem multifunkčného športoviska s umelým povrchom sú tam viaceré ihriská s cvičebnými prvkami, hracie prvky pre mladšie i staršie deti. Novinkou sú piknikové stoly s lavičkami.
Obnovy vnútrobloku by sa mali dočkať aj ľudia z Okružnej 7 až 17. Priamo pod ich oknami radnica chystá zásadné zmeny.
Pre deti i seniorov
Pribudnú nové chodníky, lavičky či možnosti pre šport i relax pre všetky vekové kategórie. Nová šmykľavka, pieskovisko i hojdačka. Pre vyššiu bezpečnosť detí bude povrch v ich okolí z liatej gumy.

„Šmykľavka pre menšie deti sa zapustí do svahu, čím sa využije terénne prevýšenie valu. Na vale sa ako prístup umiestni terénne schodisko z pestrofarebných betónových dielov s čiastočným sedením,“ píše sa v dôvodovej správe.
Chýbať nebude drevená pergola, po ktorej sa budú ťahať popínavé rastliny a dve zostavy pre stolovanie. V budúcnosti možno pribudne aj gril, v návrhu sa zatiaľ ráta iba so spevnenou plochou na jeho osadenie.

Vzniknúť by mala aj bežecká dráha s natretými číslami od 0 do 50 metrov. Letné horúčavy aspoň na chvíľu schladí pripravovaná hmlová fontána, podobná, ako na pešej zóne. „Pre oddych sú v rámci projektu navrhnuté lavičky na sedenie, rovnomerne rozmiestnené na území. Pri vstupoch do bytového domu sa navrhujú spolu štyri stojiská na bicykle,“ píše sa ďalej v správe.
Kvetinové záhony
Nová výsadba bude samozrejmosťou, okrem stromov pribudnú lúčne trávniky a kvetinové záhony. Kompletná obnova vnútrobloku by sa dala stihnúť v priebehu šiestich mesiacov, spustiť by ju chceli už o rok. Podľa projektovej dokumentácie si zmeny vyžiadajú viac ako 350-tisíc eur. Na projekt žiadajú Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o nenávratný finančný príspevok na zlepšenie environmentálnych aspektov v mestách.

Termín uzavretia najbližšieho hodnotiaceho kola tejto výzvy je v druhej polovici marca. Ak by bolo mesto úspešné, uhradilo by len povinnú 5-percentnú spoluúčasť, čo predstavuje približne 18-ti-síc eur, zvyšok by vykryli z príspevku. Ak ho nezískajú, radnica by zmeny musela zaplatiť z vlastného. Otázne je, kedy by sa v takom prípade humanizácia dostala do rozpočtu.
Trnavské sídliská majú vo všeobecnosti 30 až 50 rokov a v minulosti sa zásadným a hlavne komplexným spôsobom nevstupovalo do ich vybavenosti. Prvé projekty humanizácií sídlisk riešili prednedávnom na Prednádraží a na Linčianskej. Minulý rok dokončili Zátvor.