PEČEŇADY. Projekt bude zahŕňať využívanie termálnej vody, ktorá má podľa znalca Daniela Doležala liečivé účinky. Rozhodli o tom hlasovaním poslanci obecného zastupiteľstva, ktorí rokovali o petícii za pozastavenie akejkoľvek činnosti na tomto projekte. Za pokračovanie hlasovali traja poslanci, proti boli dvaja. Zatiaľ jedinou podmienkou poslancov je získanie kladného stanoviska ministerstva životného prostredia, ktoré bude posudzovať vplyv Vodného sveta na životné prostredie.
Elektráreň prináša peniaze i obavy
Malá dedina Pečeňady v okrese Piešťany sa nachádza v I. pásme ohrozenia jadrovou elektrárňou v Jaslovských Bohuniciach, časť areálu elektrární leží priamo v katastri obce. Vďaka tomu do obecného rozpočtu prichádza daň za jadrové zariadenie aj nemalé dane z nehnuteľností. Blízkosť jadrových zariadení však podľa poslankyne Márie Baďurovej prináša obyvateľom aj určité obavy a zníženie životnej pohody.
"Chceli sme tieto peniaze investovať do zdravia našich obyvateľov a prispieť k ich regenerácii. Aby ľudia z tej 'atómky' mali aj niečo dobré," povedala Mária Baďurová, ktorá hlasovala za Vodný svet.

Na rokovaní obecného zastupiteľstva odznelo, že obec má na účte štyri milióny eur, pričom jej ročný rozpočet je okolo 1,6 milióna eur. "Keď sú peniaze na účte a nič sa s nimi nerobí, to nie je dobré hospodárenie," dodala Baďurová. Pečeňady majú približne 550 obyvateľov. Vodný svet s tromi vnútornými a jedným vonkajším bazénom má byť prístavbou už existujúceho športovo-relaxačného centra, ktoré využívajú na športovanie predovšetkým mladí ľudia z dediny.
Pre obec by bol záťažou
Podľa petičného výboru by sa Vodný svet stal obrovskou záťažou pre obecný rozpočet. Jeho predsedovi Mariánovi Šinkovičovi chýbajú informácie o návratnosti investície a ekonomike celého projektu. Petíciu za pozastavenie projektu Vodný svet podpísalo 122 obyvateľov obce. Starosta Ladislav Boháčik hovorí, že Pečeňady sú v takej finančnej kondícii, ako nikdy predtým.
Vodný svet je obec schopná financovať z vlastného rozpočtu, nepotrebuje naň peniaze zo štátneho rozpočtu, Európskej únie alebo bankových úverov. Financovanie by podľa neho bolo rozložené na dva – tri roky.

"Nejde o projekt, ktorý by musel prinášať zisk, tak ako ho neprinášajú ani iné stavby verejno – prospešného charakteru, ako napríklad kultúrny dom, hasičský a poľovnícky dom alebo ihriská," dodal Boháčik. Obyvateľom, ktorí sa zúčastnili na rokovaní obecného zastupiteľstva, pripomenul, že keď nastúpil do funkcie, tak obec nemala ani na výplatu pre neho a pracovníčku obecného úradu. Za petíciou vidí starosta blížiace sa komunálne voľby.
Podľa znalca z oblasti balneoterapie a liečebnej rehabilitácie Daniela Doležala vzhľadom na vlastnosti vody z geotermálneho vrtu v Pečeňadoch by bolo vhodné uvažovať aj o vybudovaní prírodných liečebných kúpeľov. Voda z hĺbky 2 500 metrov má podľa neho také vlastnosti, ako prírodná liečivá voda v Dudinciach. Obyvateľom obce Pečeňady odporúča, aby nezostali len pri jej využívaní na relax.