TRNAVA. Slovensko sa môže hrdiť slávnymi ľuďmi. Kto bol Martin Benka pre Slovensko a pre umenie, to vieme z jeho bohatej tvorby.
Nie všetci však majú informáciu, že pochádzal zo Záhoria, z malej dedinky Kostolište, vtedajšieho Kiripolca. V tomto roku si pripomíname jeho 130. výročie narodenia. Pri tejto príležitosti bol nakrútený nový dokumentárny film, ktorý odvysiela ako prvá Slovenská televízia.

Rozprávali sme sa s režisérom a producentom filmu, rodákom zo Záhoria ale dnes trnavčanom Petrom Chmelom.
Aký má názov tento film?
– Keďže som film nakrútil s mojím otcom, ktorý osobne poznal Martina Benku a navštevoval ho, film som nazval Spomienky na maestra.
Aký bol impulz pre nakrútenie filmu práve o Benkovi? Hralo tam rolu aj to, že obaja pochádzate z jednej obce?
– Zážitky sa vždy viažu k detstvu a tým aj k niektorým osobnostiam. Benku si v jeho rodisku všetci vážime. Môj otec Eduard Chmela je dlhoročný kronikár obce a tiež sprievodca v pamätnej izbe Martina Benku. Vie zaujímavo rozprávať o živote a umeleckej dráhe maestra.
Otec má pekný vek 84 rokov a tak sme si so starostom Kostolišťa povedali, že treba toto ústne podanie zachytiť. Zvuková nahrávka je síce pre archív dôležitá, ale film pracuje aj s obrazom. Takže myšlienka vznikla spoločne a potom sme už nakrúcali.
Čo môžeme vo filme vidieť ?
– Otec rozpráva autentické zážitky zo stretnutí s maestrom, o jeho názoroch. O tom, že Benka ako Záhorák prežil väčšinu života v Martine, kde je múzeum, ale srdcom bol stále na Záhorí. Teda silný lokálpatriot.
Film je stavaný chronologicky od mladosti Benku až po jeho posledné dni, ktoré prežil v Kostolišti a Malackách. Celý film je nakrútený v pamätnej izbe Martina Benku, ktorá je vo vlastníctve Obecného úradu Kostolište.
Je izba prístupná aj bežne pre verejnosť?
– Áno, ale treba sa vopred telefonicky nahlásiť. Je tam vystavených veľa diel od akademického maliara Benku, tiež jeho osobné potreby, husle, ktoré sám vyrobil, fotografie zo súkromných archívov. Myslím, že každý, kto má rád umenie a váži si minulosť, by sem mal zavítať.
Uvidíme vo filme aj nejaké ďalšie zaujímavosti?
– Nechcem všetko prezrádzať... Sú tam fakty, že Benka bol aj vynikajúci hudobník, grafik, ilustrátor kníh. Je tam spomenutá skutočnosť, že bol slobodný a po smrti testamentom venoval celú tvorbu asi 5000 obrazov štátu – slovenskému národu. To je unikát.
Kto s vami ešte na tvorbe filmu spolupracoval?
– Dokument sme točili na dve kamery, ja som mal hlavnú kameru a réžiu, druhý kameraman bol Ján Chrvala. Hudbu medzi vstupmi skomponovala a nahrala speváčka a hudobníčka Jana Andevska. Tiež hudobný vstup nahral starosta Hubert Danihel s Ľudovou hudbou z Malaciek.
Kedy sa teda môžeme na premiéru dokumentu o Benkovi tešiť?
– Premiéra je v Slovenskej televízii – Dvojke 11. marca 2018 o 13:50. Neskôr posuniem film do Tv Noe a do ostatných lokálnych televízií, aby sa robila osveta a vzdal hold tomuto velikánovi slovenského maliarstva – Martinovi Benkovi.