TRNAVA. Mnohí lekári a odborníci považujú plávanie za najlepší pohyb pre telo, zabezpečuje jeho komplexný rozvoj. Zlepšuje kondíciu, podporuje regeneráciu i prevenciu pred rôznymi chorobami. V neposlednom rade pozitívne vplýva aj na psychiku.

Milujete vodu a zaplávali by ste si, aj keď nie je vonku práve najpríjemnejšie a najkrajšie počasie? Mestská krytá plaváreň Zátvor v Trnave dokáže hravo splniť vaše želanie. Takto začína popis na webstránke vitajtevtrnave.sk.
Realita je však trocha iná, štyri dráhy v maximálne 25-metrovom bazéne sú predsa len pre viac ako 60-tisícovú Trnavu pramálo.
„Súťažný“ 25-metrový bazén na Prednádraží je domovom trnavských plavcov, ktorí sú tam však iba v podnájme. Plaváreň vlastní Materiálovotechnologická fakulta STU a pre verejnosť nie je prístupná, hoci to tak kedysi bolo. Aspoň počas víkendov.
Takmer 50-tisícová návštevnosť
Počas minulého roka si prišlo na Zátvor zaplávať 45 662 ľudí, ročná využiteľnosť plavárne sa zastavila pred 30 percentami.
V prvej trojke najsilnejších mesiacov dominujú október, november a január, prišlo viac ako 5-tisíc ľudí mesačne. To, kedy chodí najmenej ľudí v priebehu dňa, sa vraj nedá jednoznačne určiť. Hodinovú návštevnosť nesledujú. Každopádne, čím bližšie k záverečnej, tým plavcov pribúda.

Otvorené majú sedem dní v týždni od ôsmej rána do deviatej večer. Prevádzka funguje podľa vopred zverejneného rozvrhu, ktorý sa spracováva vždy na týždeň. Dopoludnie väčšinou obsadia plaváreň základné plavecké výcviky pre škôlkarov a školákov.
Verejnosť sa do bazéna dostane až na obed. Ďalej, dráhy si prenajímajú rôzne firmy, inštitúcie či športovci, čo taktiež okliešťuje podmienky a odradí potenciálnych zákazníkov. Zo Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava sme sa dozvedeli, že maximálna kapacita plavárne je 40 osôb. Po desať plavcoch v štyroch dráhach si je však ťažké predstaviť. V blízkej budúcnosti sa zaužívaný systém prevádzky bude meniť.
„Súčasný spôsob vstupov, viazaný na konkrétnu hodinu, bude nahradený systémom, ktorý umožní návštevníkom vstup do bazéna kedykoľvek na ľubovoľné časové obdobie,“ spresnila Mária Brestovanská zo Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava.

Minuloročné náklady na chod plavárne sa vyšplhali na takmer 220-tisíc eur, výnosy z prevádzky plus ostatné výnosy zaokrúhlili na viac ako 77-tisíc eur. Príspevok mesta vyčíslili na približne 141-tisíc eur. Okrem neho investovala samospráva minulý rok 100-ti-síc do zateplenia objektu.
Nedostatočné možnosti v Trnave
Podľa Tatiany Bergmanovej, prezidentky plaveckého klubu v Trnave, podmienky pre plávanie nie sú u nás dostatočné. Trnavskí plavci fungujú v plavárni na fakulte na Prednádraží, trénujú počas týždňa, cez víkend býva zatvorená. Sú tam v podnájme, plaváreň vlastní trnavská Materiálovotechnologická fakulta STU.

Kedysi tam mala prístup verejnosť aspoň počas víkendov, v súčasnosti to už neplatí. Nebolo to vraj pre fakultu rentabilné, preto od toho upustili.
Dostanú sa tam iba plavci, zamestnanci fakulty, ďalších univerzít v Trnave a deti, pre ktoré je určený základný výcvik a rehabilitačné plávanie. S otázkami sme sa obrátili na vedenie fakulty, ako to s otvorením druhého bazéna v meste pre verejnosť vidia.