TRNAVA. V trnavskej Arche sa v nedeľu (25. február) stretli malí autori príbehov a ilustrácií, ktorí spoluvytvárali, propagovali a inak pomáhali s projektom Deti píšu deťom, ktorý rozbehlo občianske združenie Godot Projekt. Všetci dostali ilustrované knižky.
Projekt bol na základe verejného hlasovania občanov financovaný z Participatívneho rozpočtu pre Trnavu v rokoch 2016 a 2017. „V roku 2016 deti napísali svoje príbehy, ktoré boli nahrané, doplnené o hudbu zväčša trnavských hudobníkov a v tomto stave vydané na CD nosičoch v Rádiu Bunker,“ sprostredkoval Pavol Vančo z OZ Godot Projekt.
CD-čka s rozprávkami rozdali autorom, zároveň ich zverejnili na webe združenia a medzinárodnom archive.org.
Ak si chcete vypočuť, čo malí spisovatelia vymysleli a narozprávali, stačí navštíviť webstránku http://www.godot.sk/pages/sub/deti_pisu_detom
Vydali aj knižku
Minulý rok projekt rozšírili, príbehy vydali aj knižne. Spolu s detskými ilustráciami. „Vydané sú ako ilustrovaná knižka detských príbehov, knižka, ktorá bola od základu vytvorená samotnými deťmi, pre deti,“ doplnil Vančo. Práve tieto knižky boli v nedeľu 25. februára rozdané ich autorkám a autorom na neformálnom podujatí v Arche.

„Je naozaj silné vnímať výsledok úplne slobodnej tvorby, zvlášť v prípade, ak sa jedná o detskú tvorbu. Rovnako silným momentom je vnímať plnosť rodičov, ich pocity v momentoch, kedy ostatní tlieskajú ich dieťaťu za niečo, čo samostatne stvorilo,“ skonštatoval Vančo.
Dve knižky, ktoré obsahujú aj CDčka s príbehmi darovalo združenie Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave, takže si ich tam v prípade záujmu môžete kedykoľvek zapožičať.
Ak vám vyhovuje PDF verzia, knižka je zverejnená na webe združenia, nájdete ju na webstránke OZ Godot Projekt.
Motivácia detí
Hlavným zámerom tohto projektu je motivovať deti k tvorbe a prezentácii príbehov, ktoré samostatne a dobrovoľne vytvoria. Cieľom bolo dokázať, že deti nie sú závislé od technológií, bez fantázie, bez slovnej zásoby, neschopné prečítať viac ako pol strany.

S počiatočným nápadom prišla iba deväťročná Petra Vančová. Tá veľmi túžila po tom, aby niektoré z jej príbehov, ktoré si doma písala a ilustrovala, mohli vyjsť v knižnej podobe. Zaujímavého nápadu sa okamžite chytili.
Do projektu Deti píšu deťom (príbehy) sa mohli zapojiť školáci vo veku od 8 do 13 rokov. Stačí mať trocha fantázie, záľubu vo vymýšľaní a písaní rozprávok a dostatočnú gramatickú zručnosť. Pomôcť mohli aj rodičia či známi.