TRNAVA. Vlak ako alternatíva osobnej dopravy. Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko nám v nasledujúcom rozhovore prezradil, ako sa dá účinne bojovať proti dopravným zápcham nielen v Trnave, ale i v Bratislave.

Z Trnavy do Bratislavy denne za prácou migrujú stovky ľudí. Mnohí sa sťažujú, že vlakové spojenie medzi týmito dvoma mestami nie je dostatočné...
- Už v marci sa bude meniť grafikon železničných spojov. Zavedieme deväť nových vlakov- regionálnych rýchlikov, ktoré by to mali zmeniť. Ďalšiu zmenu grafikonu máme v pláne v júni.
Vtedy rátame až s 29 novými osobnými vlakmi, ktoré pôjdu z Trnavy do Bratislavy- Nové Mesto. Cestujúci budú mať možnosť dostať sa do stredu hlavného mesta, čo považujeme pre mnohých za výborné riešenie.

V diskusii sa skloňovala aj potreba výstavby tretej koľaje medzi týmito dvomi stanicami.
- To vnímame ako najaktuálnejšiu výzvu, pretože súčasná dvojkoľajová trasa je preťažená. Ak chceme v budúcnosti vypraviť viac vlakov z Trnavy do Bratislavy, tretia koľaj bude nevyhnutná.
V akej fáze je spomínaná tretia koľaj? Už ste to s niekým riešili?
- Tejto téme sa v poslednom období venujeme dosť intenzívne. Komunikujeme aj s ministerstvom dopravy a ďalšími zainteresovanými inštitúciami. Dnes to propagujeme verejne, aby sme vyvolali určitý celospoločenský tlak. Ľudia z Trnavy či Bratislavy by zintenzívnenie spojov určite privítali. Vyriešilo by to dopravnú situáciu v oboch mestách. Tú negatívne vnímajú najmä tí, ktorí za prácou musia denne dochádzať.

O akom časovom horizonte sa tu bavíme, kedy by sa do toho dalo pustiť?
- Dúfame, že čo najskôr. Zatiaľ to nie je ani v projektových plánoch. Aktívne komunikujeme so zainteresovanými.
Myslíte, že viac spojov by dotiahlo viac ľudí z áut do vlakov?
- Určite áno. V poslednom období evidujeme obrovský nárast cestujúcich. Aj vďaka obnove tratí. Napríklad, modernizácia trate medzi Bratislavou a Žilinou, ktorá znamenala zvýšenie priemernej rýchlosti vlakov, nám pritiahli mnoho cestujúcich.
Z našich skúseností vyplýva, že ak zainvestujeme, prípadne urobíme novú trať, ľudia to začnú vnímať ako adekvátnu alternatívu voči osobnej doprave. A cestujúci začnú prichádzať.

Počet cestujúcich vo vlakoch teda rastie?
- Áno, rádovo sledujeme nárast počtu cestujúcich. Nielen na dlhších trasách, ale aj na regionálnych.
Mnohí ľudia volia radšej autá, pretože vlaky „stále“ meškajú.