TRNAVA. Na videu „Say no“ z dielne Europolu ukážu deťom, ako môže dôjsť vo virtuálnom svete k zneužívaniu. Toto video bolo vytvorené v rámci kampane proti sexuálnemu nátlaku a vydieraniu detí „online“.
Vydieranie na internete
Páchatelia prostredníctvom internetu najskôr predstierajú záujem o nadviazanie vzťahu. „Po lichôtkach adresovaných príjemcovi a vyjadrených sympatiách, kedy si nejeden poškodený myslí, že konečne našiel šťastný vzťah, môže nasledovať trpké vytriezvenie. Pisateľ buď žiada peniaze na rôzne druhy pomoci, lebo tvrdí, že sa ocitol v tiesni či núdzi. Alebo môže nastať situácia, pri ktorej bývajú na vydieranie zneužité fotografie obete,“ popísala Martina Kredatusová, krajská policajná hovorkyňa.

Väčšinou ide o dobre organizovanú skupinu zločincov, obeťami nie sú iba deti.
Krajské riaditeľstvo polície v Trnave opäť zaznamenalo prípady podvodov prostredníctvom takzvaných „Nigérijských listov“.
Rozprávkové dedičstvo
„Na e-mailovú adresu dostane príjemca list, zväčša preložený prostredníctvom internetového prekladača. Osoba v liste môže vystupovať napr. ako právny zástupca konkrétneho človeka alebo spoločnosti. Vymyslí si príbeh o predkoch, ktorí v zahraničí zomreli a jemu sa konečne podarilo po dlhom pátraní nájsť dedičov zomretého, ktorý zanechal po sebe zväčša rozprávkový majetok. Pisateľ vymysleného príbehu pošle údajným príbuzným na seba kontakt, aby sa s ním mohli spojiť, v prípade, ak majú záujem o získanie dedičstva,“ popísala Kredatusová.

Už v tejto fáze polícia odporúča, aby ľudia na takéto e-maily nereagovali a doručenú poštu zo svojich schránok odstránili. Problém totiž môže nastať rozvinutím komunikácie s odosielateľom. „Na údajné vybavenie formalít okolo dedičstva potom žiadajú zaslať určitú čiastku peňazí, zvyčajne ide o nižšiu sumu, ktorá výrazne nezaťaží rozpočet. Nezostane pri jednej požiadavke, ale situácia v zahraničí sa často komplikuje bizarnými príbehmi a tak sa čiastka na vybavenie administratívy zvyšuje,“ doplnila hovorkyňa.
Mnohí podvedení prichádzajú na políciu až po zaplatení väčšej sumy. Polícia preto upozorňuje, aby boli ľudia pri komunikácii s neznámymi osobami obozretní.
„Polícia sa všetkým prípadom, ktoré sú nahlásené, intenzívne venuje, avšak vypátranie takýchto podvodníkov je veľmi zdĺhavý a náročný proces. Páchatelia mávajú účty založené v rozličných krajinách Ázie alebo Afriky a na komunikáciu s obeťami vyžívajú krycie programy,“ zhrnula Kredatusová.
Prednášky po školách
Trnavskí policajti sa zapojili do kampane pod názvom Deň bezpečného internetu. Počas týždňa organizujú viacero prednášok na školách o bezpečnom správaní v internetovom prostredí. „Deťom rozdajú leták Viem, ako sa „nezamotám“do sociálnych sietí.

Prostredníctvom jednoduchých otázok si deti môžu overiť svoje znalosti o ochrane osobných údajov, ako si vytvoriť bezpečné heslo, ako by mali reagovať na výhražné správy, alebo na navrhované stretnutia s osobami z internetu,“ uzavrela hovorkyňa.