TRNAVA. Trnava hľadá spôsob, akým by motivovala ľudí prihlásiť sa na trvalý pobyt v tomto krajskom meste. Podľa evidencie obyvateľov počet Trnavčanov klesol za posledných desať rokov o viac ako 2 500, prázdne domy na sídliskách však nie sú.
Samospráva dostáva peniaze z podielových daní len na obyvateľov s trvalým pobytom. Rozpočet mesta na tento rok ráta s príjmom z podielových daní vo výške 21,7 milióna eur.
Idú za lacnejšími pozemkami
,,Klesá počet ľudí s trvalým pobytom, ale počet ľudí, ktorí využívajú infraštruktúru mesta stúpa,“ skonštatoval primátor Trnavy Peter Bročka. Ľudia podľa neho odchádzajú do rodinných domov v okolitých dedinách, kde sú ceny pozemkov výrazne lacnejšie ako v krajskom meste.
Zároveň v značnej miere využívajú napríklad materské alebo základné školy v meste. Do uvoľnených bytov prichádzajú ľudia, ktorých nič nemotivuje prihlásiť sa na trvalý pobyt. Zmeniť by to mohlo zvýhodnenie tých, čo sú aj oficiálne Trnavčanmi.

,,Hľadáme možnosti benefitov pre ľudí, ktorí tu bývajú už dlhodobo, ale stále majú v občianskom preukaze Starú Ľubovňu, Novú Baňu alebo iné mesto. Komunikujeme s príslušnými úradmi, ako by sme im mohli zjednodušiť prepis všetkých dokladov. Zároveň hľadáme spôsob motivovania finančnými benefitmi tak, aby ich nebolo možné zneužívať,“ vysvetlil Bročka.
Karta, ktorou by obyvatelia s trvalým pobytom mohli čerpať určité výhody, riešením podľa neho nebude. Po analýze vyšla ako príliš komplikované riešenie, vedenie mesta sa momentálne prikláňa k najjednoduchšej možnosti, ktorou je poskytovanie výhod na občiansky preukaz.
Sledujú výhody, na ktoré majú dosah
Úradníci momentálne sumarizujú možnosti poskytovania výhod v zariadeniach, na ktoré má radnica dosah alebo s nimi spolupracuje. Bročka však poukazuje na ďalší problém, ktorý má Trnava ako mesto študentov, ale aj ľudí, ktorí sem prichádzajú za prácou.

,,Štát by sa mal pri rozdeľovaní podielových daní, ktoré dostávame len na ľudí s trvalým pobytom, zamyslieť aj nad tým, že v Trnave máme 10-tisíc vysokoškolákov, za ktorých nedostávame nič.
Máme tu obrovské množstvo ľudí v prenajatých bytoch, ktorí v meste a okolí pracujú a za nich tiež nedostávame nič. Týmto spôsobom sa samospráva dlhodobo financovať nedá,“ povedal Bročka, ktorý tento model rozdeľovania peňazí zo strany štátu považuje za nespravodlivý.
Kým v roku 2007 bolo v Trnave prihlásených na trvalý pobyt 66 731 obyvateľov, vlani to bolo 64 171. V priebehu desiatich rokov tak v meste ubudlo 2 560 obyvateľov, a to aj napriek tomu, že v ňom neustále pribúdajú nové byty a rodinné domy.
