TRNAVA. V priestoroch Synagógy - Centra súčasného umenia v Trnave sa od štvrtka predstavuje slovenská výtvarníčka najmladšej generácie Klaudia Korbelič inštaláciou s názvom [kon]Text. Vo svojej tvorbe sa venuje klasickej soche, ktorú podrobuje mechanicko-performatívnej deformácii a site specific inštaláciám a objektom.
Klaudia Korbelič (*1990) patrí ku generácii vizuálnych umelcov, ktorí pôsobia súčasne na českej i slovenskej výtvarnej scéne. Podľa kurátorky Marianny Brinzovej jej výstava [kon]Text nesie niekoľko vrstiev a významov, reflektuje priestor synagógy a sprítomňuje atmosféru pietneho miesta.
"Inštalácia, vzdialene evokujúca techniku vitráže, je tvorená z materiálov, s ktorými autorka pracuje vo svojom ateliéri v Brne. Bublinkové, baliace, fotografické fólie, igelity, lepiace pásky a podobne sú súčasťou jej sochárskych diel alebo slúžia na ich zakrývanie/prekrývanie v priebehu tvorivého pracovného procesu. Tieto bežné spotrebné materiály autorka uvádza do nového kontextu, presúva ich do priestoru synagógy a nadväzuje s ním dialóg," uviedla kurátorka.
Jej intervencia navodzuje dojem nestálosti, nejasnosti a efemérnosti. Nafukovacie objekty akoby parazitujú na architektúre trnavskej synagógy, vypĺňajú medzery medzi stĺpmi oddeľujúcimi priestor hlavnej lode od bočných lodí. Masa materiálu vytvára akési [ne]hmotné nafúknuté, mierne vlniace sa sochy, ktoré sa rozpínajú v priestore.
Inštalácia je doplnená o zvukovú stopu, akúsi novodobú "pracovnú modlitbu", ktorá vznikla v priestoroch brnianskeho ateliéru a zachytávala jeho pracovno-výrobné zvuky. Výstavu [kon]Text si možno v synagóge, ktorá je súčasťou Galérie Jána Koniarka, pozrieť do 25. marca.