TRNAVA. Vybudovanie krytej autobusovej zastávky na Botanickej ulici pri rodinných domoch požadovali obyvatelia Prednádražia na poslednom výbore mestskej časti. Po zmene organizácie autobusovej dopravy už totiž neslúži len ako výstupná a tí, ktorí čakajú na spoj, nie sú nijako chránení pred nepriazňou počasia.
Mesto im koncom minulého roka odpovedalo, že na budovanie nových prístreškov pre zastávky hromadnej dopravy nemá peniaze. „Je možnosť, že by o vybudovanie prístrešku prejavila záujem firma Euro AWK, ktorá už niekoľko prístreškov vybudovala. Mestský úrad ju osloví a v prípade, že prejaví záujem, bude prístrešok po získaní príslušných povolení zrealizovaný,“ píše sa v odpovedi.

Podobnú odpoveď dostali v minulosti aj Trnavčania, ktorí žiadali doplnenie prístreškov na portáli odkazprestarostu.sk. Bolo to napríklad v prípade zastávky na Bratislavskej ulici, kde na chýbajúce prestrešenie upozorňoval Matúš ešte v septembri 2015.
Odbor dopravy a komunálnych služieb mu najprv odpísal, že finančné krytie navrhli do rozpočtu pre nasledujúci rok, v roku 2016 však odpoveď znela takto: „Mesto Trnava uvažovalo o rozšírení pôvodnej zmluvy so súkromným vlastníkom na výstavbu nových prístreškov, preto do rozpočtu mesta nebola pridaná požiadavka na ďalšie prístrešky. Nakoľko však majetková komisia mestského zastupiteľstva rozšírenie zmluvy neodsúhlasila, bude požiadavka na výstavbu nových prístreškov zaradená do rozpočtu na rok 2017.“
V ňom sa však nakoniec neocitla.
Vlani ponúkli dva prístrešky
Podľa hovorcu radnice Pavla Tomašoviča ponúkla vlani mestu spoločnosť Uni-Werbung, ktorá je dcérskou spoločnosťou firmy Euro AWK, vybudovanie dvoch nových prístreškov.
Z toho jeden, na Špačinskej ceste, už aj umiestnili. „V prípade druhého ponúkaného prístrešku, na Piešťanskej ulici, sa doposiaľ nepodarilo doriešiť vlastnícky vzťah k pozemku,“ povedal Tomašovič.

Prenájom pozemkov pod prístrešky musia odsúhlasiť poslanci, zastupiteľstvo ho schvaľuje napriamo, ako prípad hodný osobitného zreteľa. Ten podľa zverejnených dokumentov spočíva v tom, že spoločnosť „zabezpečuje údržbu a čistotu autobusových prístreškov a súčasne umožní bezplatné využívanie voľných reklamných plôch integrovaných v prístreškoch mestom Trnava.“
Podľa Tomašoviča spravuje Euro AWK tie zastávky, ktoré majú zabudované citylighty (podsvietené reklamné vitríny, pozn. red.). Ostatné má na starosti spoločnosť Wofis, ktorá pre mesto vykonáva údržbu a opravu mobiliáru.
„V minulom roku bolo na opravu prístreškov vyčerpaných 5600 eur,“ povedal hovorca.
Rozpočtovaných však bolo len dvetisíc eur, tohto roku počíta samospráva na opravy so sumou tritisíc eur.
Problémové pozemky
Prestrešenie zastávok riešili koncom minulého roka aj na výbore mestskej časti Modranka. Ľudia žiadali vybudovanie prístreškov na Nitrianskej ulici pred čerpacou stanicou a na Bulharskej pri Tatracheme.
Tak skoro sa ich však zrejme nedočkajú, problém je s pozemkami. „Na osadenie nového prístreška pre zastávku autobusovej dopravy je potrebné povolenie stavebného úradu a vtedy treba preukázať vzťah k pozemku. V prípade oboch zastávok by to bolo toho času problematické z dôvodu, že sa nachádzajú buď na nevysporiadaných pozemkoch, alebo na pozemkoch, ktoré nie sú vo výlučnom vlastníctve mesta Trnava,“ odpovedal mestský úrad.
Na Nitrianskej ulici bránia osadeniu prístrešku navyše stiesnené pomery.