TRNAVA. Od zavedenia hodinovej taxy za parkovanie idú tržby stále iba hore. Zatiaľ čo v roku 2013 sa vybralo približne 780-tisíc eur, o tri roky neskôr to bolo už 969-tisíc eur.
Za ten minulý to opäť išlo hore o takmer 20-tisíc eur, na konečných 986 847 eur.
Počet sms stále rastie
Príjem z parkovacích automatov klesol, opäť sa zvýšil počet platiacich prostredníctvom sms správy. Zatiaľ čo v roku 2013 sa za sms parkovanie vybralo približne 78-tisíc eur, v tom minulom to bolo až o dvestotisíc eur viac.

Z parkovacích automatov sa vybralo viac ako 560-tisíc eur. Medzi najvyťaženejšie patrili tie na Paulínskej, Dolnopotočnej a Kollárovej. Naopak, najmenej ľudia nahádzali do parkovacích automatov na Šrobárovej a na Zelenom Kríčku.
V tomto roku sa ráta s osadením automatu na novom mestskom parkovisku vedľa nemocnice, ktoré sa práve buduje. Pribudne tu 99 nových miest.
To, či sa tento rok podarí prekonať miliónovú hranicu, radnica vraj nerieši. „Pri výbere parkovného nám nejde v prvom rade o dosiahnutie čo najvyššieho zisku, ale o nastavenie čo najspravodlivejšieho funkčného systému pre statickú dopravu, aj preto sa neviažeme na prekročenie hranice určitej hranice príjmu, ale na pružnosť a využitie každej voľnej parkovacej plochy,“ vyjadril sa Pavol Tomašovič, hovorca mesta.
Parkovací systém si riadi mesto samo, keďže samospráva nie je platcom DPH, do mestskej pokladnice putuje celá čiastka (okrem dohodnutej odmeny pre operátora prevádzkujúceho sms parkovanie).
Hliadky mestskej polície sú stále v teréne
Trnava je v okolí známa tým, že parkovať bez zaplatenia sa nevypláca.
Parkovacie lístky tu pravidelne kontrolujú hliadky mestskej polície, ktoré sú vyčlenené iba na túto úlohu.
Počas týždňa hliadkujú v spoplatnenom centre a okolí päť žien a jeden muž. Zástupca náčelníka Mestskej polície v Trnave tvrdí, že neexistujú lokality, kde by šoféri pravidelne neuhrádzali parkovné. Situácia s platobnou disciplínou sa vraj ustálila, kedysi evidovali viac pokút.
Špekulanti ešte nevymizli. Už viackrát sme informovali o falšovateľoch parkovacích lístkov a parkovacích preukazov pre zdravotne postihnuté osoby.
„Minulý rok sme pri kontrole parkovania iba v centre mesta zistili približne 20 kusov preukazov telesne postihnutých, ktoré vykazovali známky falšovania či iba kopírovania. Tieto preukazy boli zväčša zneužívané rodinnými príslušníkmi, prípadne známymi,“ dodal Ivan Ranuša, zástupca náčelníka Mestskej polície v Trnave.