Pôvodný text publikovala redakcia SME.sk.
Bežní hráči si na Slovensku nezarobia toľko, aby už nemuseli pracovať a po kariére majú problém, tvrdí športový psychológ PETER KURAČKA. So Spartakom Trnava skončil v lige druhý, s Moravcami vyhral pohár. Teraz pomáha športovcom zvládať stres.
Ako sa z profesionálneho futbalistu stane psychológ?
– Moja cesta bola vždy trochu atypická, nikdy som nešiel s prúdom. Ešte keď som bol futbalistom, študoval som psychológiu. Bavilo ma to.

Vyskúšali ste počas futbalovej kariéry spoluprácu so psychológom aj sám?
– Iste. Keď som mal ťažšie obdobie, vyhľadal som mentálneho kouča. Pracoval som aj sám a videl som, aký veľký vplyv to malo na môj výkon. Aj preto chcem pomôcť aj iným.
V čom vám práca so svojou psychikou pomohla?
– Mal som obdobie, keď som bol v strese a neveril som si. Len som sa sústredil na to, aby už bolo po
Peter Kuračka (39)
- Športový psychológ a bývalý futbalista
- Hral za Spartak Myjava, Spartak Trnava, Zlaté Moravce alebo Prachatice
- Vyhral Slovenský pohár, s Trnavou bol v lige druhý
- Vyštudoval dve univerzity – Ekonomickú v Bratislave a Masarykovu v Brne
zápase a nejako som to prežil. Nedokázal som spraviť kľučku, zahrať štandardnú situáciu. Sotva som zo seba dostal priemerný výkon. Skúmal som, prečo som v strese. Premýšľam som, aké potrebujem ciele a z čoho pramenia obavy. Bolo to o sebadôvere, o práci s emóciami, o tom, akým spôsobom som myslel. Naopak, keď som bol psychicky dobre nastavený, sebavedomý a koncentrovaný, tak som sa ocitol inde. Zrazu som bol líder, vedel som, že dám gól a budem najlepší. Zápas som si úplne inak užil a vydal som zo seba všetko.
Ako hráč Zlatých Moraviec ste si zahrali v európskych pohároch proti Zenitu Petrohrad. Bývalý tréner tohto ruského klubu Vlastimil Petržela tvrdil, že v čase jeho pôsobenia gamblovalo takmer celé mužstvo – na čele s ním. Má s hazardom problém väčšina futbalistov?
– Z mojich skúseností môžem povedať, že nejde o väčšinu. To by sme preháňali. Je však pravda, že hlavne v kolektívnych športoch ide o častý jav. A je to reálny problém. Podľa zahraničných výskumov ide zhruba o tridsať percent. Okrem toho sú tam však aj ďalšie veci, ako tipovanie zápasov, poker či iné hazardné veci. Ak by sme to všetko spočítali, tak nie sme ďaleko od hranice päťdesiat percent.
Prečo majú športovci sklony k hazardu?