TRNAVA. Výstava Milosrdenstvo v dejinách prezentuje aktívnu účasť členov ruskej cárskej rodiny a predovšetkým veľkokňažnej Jelizavety Fjodorovny na činnosti Červeného kríža. Výstavu pripravilo Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku.
Rusko sa pripojilo k medzinárodnej organizácii Červený kríž za vlády Alexandra II. v roku 1867. Ten inicioval vznik Spoločnosti pre starostlivosť o chorých a ranených bojovníkov, ktorá bola neskôr premenovaná na Spoločnosť ruského Červeného kríža (ROCC).

Po tragickej smrti svojho manžela, veľkokniežaťa Sergeja Alexandroviča viedla moskovskú pobočku veľkokňažná Jelizaveta Fjodorovna (aj Alžbeta Ruská), celým menom Elisabeth Alexandra Luise Alice von Hessen-Darmstadt und bei Rhein.
Narodila sa ako druhá dcéra hessenského vojvodu Ľudovíta IV. a jeho manželky Alice, dcéry britskej kráľovnej Viktórie. V roku 1884 sa vydala za ruské veľkoknieža, piateho syna cára Alexandra II. Po jeho smrti sa stala rehoľníčkou, za svoju mučenícku smrť v roku 1918 bola v roku 1992 kanonizovaná pravoslávnou cirkvou.
"Výstava, pozostávajúca z dvadsiatich šiestich banerov, predstavuje málo známe stránky ruskej histórie z konca 19. a začiatku 20. storočia, materiály o práci ROCC počas prvej svetovej vojny, keď ruský Červený kríž dokázal zmobilizovať zdravotnícke zariadenia po celej krajine a poskytoval pomoc stovkám tisícov zranených vojakov a väzňov," informovala vedúca prezentačného oddelenia múzea Simona Jurčová.
Dodala, že hlavná časť, venovaná Jelizavete Fjodorovne, obsahuje kópie historických fotografií a dokumentov o jej práci v moskovskej pobočke ROCC.
Prezentáciu, ktorá z Trnavy poputuje do Banskej Bystrice, zostavil Fond na pomoc obrodeniu tradícií milosrdenstva a dobročinnosti, Jelizavetinsko - Sergijevský osvetový spolok s podporou Medzinárodného výboru Červeného kríža. V Trnave bude od 18. januára do 11. februára.