Spartak je jesenným majstrom a pred vami veľmi ťažká zimná príprava a ešte náročnejšia jarná časť. Na čom si najviac zakladáte pri hráčoch?
– Predtým, ako sme sa rozlúčili a odišli na dovolenky, dali sme hráčom plány, kde mali objemové tréningy bežecké. Pomohlo nám to v tom, že teraz po návrate do prípravy už beháme iba na ihrisku a ušetrili sme čas. Všetci to splnili na sto percent. Oba zápasy s Opavou mali výborné tempo, takže ja musím byť spokojný. Teraz budeme pokračovať v behoch v kombinácii s hrami, v posilňovni a budeme sa snažiť kondíciu spolu s taktikou rozvíjať na každom tréningu.
Ako sú pripravení kondiční tréneri na hráčov po návrate z dovolenky?
– Každý tréner má nejaký svoj postup. Ja osobne som bol najskôr pri vážení a následne sme spravili bežecký test, kde sme videli, kto je ako na tom. To isté spravíme aj na konci prípravy a podľa toho budeme plánovať ďalej na súťažné obdobie tréningy, aby sme presne vedeli, kto môže, čo môže, koľko má ešte pridať. V našich podmienkach sme spravili to, čo sme mohli.

Viacero mužstiev, hoci štartuje zimnú prípravu v domácich podmienkach, kedy je chladno, sa postupne presunie niekde do zahraničia do teplejšieho prostredia. Prichádza vtedy k rapídnej zmene kondičných tréningov?
– V našom prípade to určite bude chcieť najskôr nejakú aklimatizáciu a tie prvé dva dni tomu budú aj zodpovedať. Pôjde o aklimatizačné dni, nakoľko vo štvrtý deň pobytu v Turecku máme už prípravný zápas. Keď si na to hráči zvyknú, pôjdeme už každý deň dvojfázovo, pričom pred raňajkami a po večeri na hráčov bude čakať posilňovňa. Nemôžeme nič podceniť, pôjdeme do toho naplno.
Musíte meniť plány aj po návrate z teplejších krajín naspäť do zimy?
– Toto je najväčší problém. Tu hráme v tomto čase na umelej tráve. Jeden tréning dovolili v Jaslovských Bohuniciach odtrénovať na prírodnej tráve a prišli menšie problémy so svalmi, pretože sme boli na blate. V Turecku ideme na živú trávu a keď sa vrátime, opäť sa prenesieme na umelú trávu. Musíme sa s tým vysporiadať, je to dosť veľká problematika.
Počas zimných tréningov nie sú hráči rovnako ustrojení. Niekto znáša chlad ťažšie a je viac naobliekaný, naopak, niekto ľahšie a pokojne trénuje, či hrá zápas aj v krátkych rukávoch. Je aj tento atribút dôležitý?
– Dôležitý je z hľadiska zranenia. Snažíme sa hráčov usporiadať na to, aby nosili termoprádlo a už v kabíne si robia menšiu rozcvičku. Snažíme sa tomu predchádzať, pretože v tejto krátkej príprave stratiť dva-tri týždne kvôli zraneniu, by bola pre hráča obrovská nevýhoda.
Aký je pre hráčov a pre vás, trénerov, rozdiel v zimnej a letnej príprave?
– Už teraz sa to z roka na rok čoraz viac podobá. Niekedy trvala zimná príprava tri mesiace, teraz na to máme necelých šesť týždňov. V princípe sa snažíme pokračovať v tom, čo sme robili na jeseň a v lete. Podobné tréningy budú pokračovať. Veľký rozdiel už v tom nie je, iba dĺžka tej prípravy.
Môžete prezradiť aj nejakú pikošku zo šatne Spartaka? Kto je po tejto stránke najväčší „makač“ a naopak, koho treba veľakrát aj popohnať?
– Najsmiešnejšie bolo, že najstarší hráč v mužstve, Martin Tóth, nie len splnil plán, ale spravil aj nadplán. Zobral to seriózne, ale zasa je to na ňom vidieť. Môže pokojne behať aj dva zápasy po sebe.