TRNAVA. Zatiaľ čo ešte v roku 2007 evidovali v Trnavskom kraji približne 20 nových prípadov syfilisu ročne, v nasledujúcich troch rokoch sa spustil rapídny nárast.
V priebehu roka 2008 narátali viac ako 90 nových prípadov. Primárka kožného oddelenia a oddelenia pohlavných chorôb Fakultnej nemocnice v Trnave Monika Psotová sa vtedy vyjadrila, že na vzostupe syfilisu sa najviac podieľa uvoľnená morálka dnešnej doby. Nechránený pohlavný styk, striedanie partnerov, drogy, migrácia ľudí nielen za bývaním, ale i prácou.
Čísla z posledných rokov sú oveľa pozitívnejšie
V roku 2016 zaevidovali „iba“ 20 nových prípadov syfilisu, z toho bolo 16 mužov a 4 ženy.
Kvapavku zaznamenali v 19 prípadoch, u 12 mužov a 7 žien. V minulom roku to bolo do konca októbra 13 prípadov syfilisu a 10 kvapavky. „Čo sa týka liečby syfilisu, v Trnave liečime iba prvé a druhé štádium ochorenia,“ spresnila Psotová.

Podľa jej slov sa u nich liečia na pohlavné choroby najčastejšie ľudia z Trnavy a blízkeho okolia.
Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti každému pacientovi nakazenému pohlavnou chorobou vyplýva povinnosť sa liečiť. Liečba sa nedá odmietnuť.
Platí však pravidlo, že pacient, v rámci zachovania svojej anonymity, môže byť hospitalizovaný v ktorejkoľvek nemocnici na Slovensku, kde majú na to podmienky.
Najbližšie lôžkové kožné oddelenia sú v Bratislave a v Nových Zámkoch. Každý, kto už raz dostal syfilis, je pod drobnohľadom lekárov až do konca života. Aj po preliečení musí chodiť na povinné pravidelné prehliadky.
Celý život ich kontrolujú
„Dispenzarizácia pacientov so syfilisom a kvapavkou naďalej pretrváva počas celého života. Kontrolná činnosť, respektíve sledovanie pacientov, sa nezmenilo,“ podčiarkla Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

Pohlavne prenosná choroba, historikmi označovaná ako pliaga 19. storočia, takmer vymizla z európskeho kontinentu ešte v 50. rokoch minulého storočia. Súviselo to s rozšírením užívania penicilínu. V priebehu uplynulého desaťročia sa však syfilis neohlásene vrátil.
HIV v Trnave neliečia
Podľa denníka Sme v roku 2012 hygienici zaznamenali na Slovensku 43 nových prípadov nákazy vírusom HIV. Išlo o približne rovnaký počet ako za posledných sedem rokov. O rok neskôr však došlo k raketovému nárastu.
V roku 2013 už bolo 80 nových prípadov infekcie vírusom HIV a ich počet medziročne rástol až k vlaňajším 87 nákazám. Najviac nakazených žije v Bratislavskom kraji, kde ich je trikrát viac ako v Nitrianskom kraji, ktorý je druhý v poradí. Infikovaných vírusom HIV v Trnave neliečia.