Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Miroslav Vitek spravil v Trnave z krasokorčuľovania kolektívny šport

Po pätnástich rokoch pôsobenia skončil na poste predsedu Krasokorčuliarskeho klubu v Trnave MIROSLAV VITEK. Ako sa dostal k tomuto miestu, čo všetko zažil a čo bude teraz robiť s voľným časom, prezradil v exkluzívnom rozhovore pre MY.

(Zdroj: ARCHÍV MV)

Po pätnástich rokoch ste sa rozlúčili s krasokorčuľovaním aj s postom predsedu klubu. Spomeniete si ešte na začiatky?

– Bola to vtedy krásna doba. Dostal som sa k tomu vďaka mojej dcére, ktorá jedného dňa prišla zo škôlky domov s radosťou a výkrikmi, že môže chodiť na krasokorčuľovanie, že ju vybrali. Samozrejme, myslel som si, že mesiac, dva bude korčuľovať a následne to nechá. Korčuľuje však až doteraz, pretože robí trénerku. Je to pre mňa taká satisfakcia za všetky tie roky. Ona to mala a má tak rada, že sa tým chcela živiť. Mala možnosť pracovať v našej firme, no povedala mi, že nechce stráviť život nahadzovaním čísel do počítača, ale chce robiť s ľuďmi a momentálne robí trénerku krasokorčuliarom a hokejistom v Trnave.

Skryť Vypnúť reklamu

Dcéra Vás dostala ku krasokorčuľovaniu. Ako ste však vy dostali k tomu taký vzťah? Predsa len, celkovo sa krasokorčuľovanie s mužským pohlavím spája naozaj veľmi ťažko...

– Poobedné staranie sa o deti pripadlo mne. Mali sme o dva roky staršieho syna od dcéry, ten hrával hokej a dcéra po ňom všetko opakovala. Najskôr chcela hrať hokej, ale nebola postavou práve zdatná pre tento šport, ale korčuľovanie sa jej páčilo. Začal som teda chodiť s nimi na krúžky – so synom na hokej s dcérou na krasokorčuľovanie. Medzi rodičmi sa následne vytvorila taká skvelá partia, že my sme trávili spolu čas aj mimo šatne. Najskôr to začalo víkendami, neskôr sme začali chodiť spolu na výlety, na turistiku a kdejaké akcie. Musím dodať, že to trvá doteraz. Začali sme pred osemnástimi rokmi a pred dvomi týždňami sme sa opäť stretli na akcii.

Skryť Vypnúť reklamu

A ako prišlo k tomu, že ste už neboli iba povzbudzujúci rodič, ale predsa klubu?

– Asi po dvoch rokoch vtedajší predseda klubu všetkých na schôdzi prekvapil tým, že odstupuje z funkcie predsedu a spolu s ním odchádza aj jeho manželka, ktorá robila trénerku. Mali na to osobné dôvody, čo sme pochopili. Nám nezostalo nič, iba dať hlavy dokopy, nakoľko sme chceli, aby to pokračovalo. Zvolili sme metódu dobrovoľnosti typu, kto sa nebráni postu predsedu, aby zostal stáť. Zostali sme traja, ktorí by mali záujem to vyskúšať. Z nás troch som dostal najvyšší počet hlasov a následne sa to zopakovalo ešte osemkrát, každé dva roky. Teraz som v polovici obdobia po pätnástich rokoch odstúpil.

Na poste predsedu vám okrem starosti o vaše deti pribudli aj starosti o ďalšie deti pôsobiace v klube, nehovoriac o financiách, s ktorými je vždy veľký problém. Ako ste to zvládali?

Skryť Vypnúť reklamu

– Je to veľmi náročný šport najmä kvôli tomu, že ide o individuálnych športovcov a musí sa chodiť na súťaže. Buď iba po Slovensku, alebo aj na nejaké zahraničné a všetko to stojí nejaké peniaze. Cesta, benzín, štartovné, hotel, strava... Taký ľahký odhad je v dnešnej dobe okolo 150 eur na jednu súťaž. Teraz si zoberte, že keď sme začínali, tak sme absolvovali okolo štrnásť domácich súťaží a ešte nejaké zahraničné. Vždy sme sa to snažili nakombinovať do auta. Ja som bol šofér, jedna mama sedela vedľa mňa a tri deti vzadu. Rovnako tak kolega...

Spomína sa na to dobre?

– Musím povedať, že na všetko v dobrom spomínam. Začiatky boli naozaj malebné. My sme boli takí odhodlaní a oduševnení, že spravíme v Trnave svetový klub. Svojím spôsobom sa nám to podarilo v rámci Slovenska, kde sme boli dlhodobo jeden z najlepších klubov a všetci mali túžbu poraziť Trnavčanky. Ďalšia „pikoška“ z tohto obdobia je, že sme plánovali prespať s deťmi na hrade Dobrá Voda pod stanmi. Ale hlásili zlé počasie, tak sa to zmenilo a nakoniec sme skončili u jedného z rodičov na chate na Bukovej. Opäť sme sa rozhodli spať s deťmi vonku pod stanmi a v prípade, že by pršalo, tak sa schováme. Nepršalo, išlo o našu prvú akciu, a tak sa nám to zapáčilo, že sme podobné veci absolvovali šesť – sedemkrát do roka. Bicyklovanie, túry a podobne.

Takže ste zo športového klubu spravili športovo-rodinný klub, ak to tak môžeme nazvať?

– Áno. Vždy sme všetci vraveli, že tam máme rodinnú atmosféru a ide o rodinný klub. Vždy som tvrdil, že funkcia rodič krasokorčuliarky je životný štýl. Podľa toho sa treba aj správať.

Čo konkréte máte na mysli?

– Stala sa nám taká príhoda, že sme mali ísť do Ľubľany na sústredenie a mali sme problém s trénerom. Jedna trénerka mohla až v druhý týždeň a v prvom sme to nevedeli vyriešiť. Oslovil som vtedy nášho bývalého trénera, ktorý sa odsťahoval do Nitry, aby zobral na sústredenie aj svoju dcéru a môže trénovať aj ona. Všetko bolo dohodnuté s tým, že ich tam odveziem a po týždni, keď príde naša trénerka, ich vezmem nazad domov. Vyviezol som ich do Ľubľany, kde mali sústredenie, a my sme zatiaľ išli na týždeň na Triglav na turistiku. Po týždni prišla naša trénerka, tak jeho som s dcérou zobral domov, ako som sľúbil. Dalo sa to riešiť a úprimne, s láskou spomínam na túto akciu aj ochotu.

Vravíte o tom, ako vám bolo dobre a na čo všetko radi spomínate. Prečo ste sa teda rozhodli odstúpiť z postu predsedu klubu?

– Už mi to chvíľami začalo prerastať cez hlavu. Dcéra už je veľká, chodil som tam tým pádom pomenej a už predtým som sa dohodol s trénermi aj s výborom, že nemôžem robiť drobnú vnútroklubovú činnosť. Budem zabezpečovať dve naše veľké akcie, ktoré robíme dlhodobo, čo sú medzinárodné preteky Tirnavia Ice Cup a medzinárodné letné sústredenie, ktoré robíme v Trenčíne. Toto som ešte zabezpečoval, ale okrem toho som už moc času v klube netrávil. Samozrejme, vždy sú medzi ľuďmi problémy, ktoré treba okamžite riešiť a toto bolo to, čo mi prerastalo cez hlavu v určitých momentoch. Musel som odstúpiť, aby to zasa zobral niekto, kto je tam denno-denne a keď sa niečo vyskytne, bude to riešiť. Zhodou okolností to zobral ten istý predseda, ktorého som ja pred pätnástimi rokmi nahradil. Vrátil sa teda do toho istého.

Dokážete si spomenúť aj na nejaké zvučnejšie krasokorčuliarské mená, ktoré prešli trnavskou školou?

– Určite áno, aj keď trnavské mená si skôr budú pamätať na Slovensku, nakoľko medzinárodných úspechov bolo pomenej. Určite by som spomenul Karolínu Sýkorovú, ako prvú veľkú pretekárku. Mojej dcére Erike Vitekovej sa podarilo dostať do reprezentácie a urobiť nejaké výsledky. Ďalšími boli napríklad Alika Hagarová, ktorá sa dostala dvakrát na majstrovstvá sveta juniorov a má za sebou aj niekoľko dobrých vystúpení na juniorských Grand prix. Určite by som spomenul aj Miroslavu Magulovú, ktorá bola veľkou nádejou.

Nemrzí vás, že dnes je krasokorčuľovanie pri tom obrovskom výbere záujmov u detí až niekde ďaleko vzadu?

– Prilákať športovca znamená presvedčiť rodiča. Ešte lepšie je, ak rodič vnútorne chce, aby jeho dieťa robilo tento šport. Potom má vôľu vstávať. Veľa šikovných detí prešlo našou školou korčuľovania a keď sme im dali ponuku byť súčasťou krasokorčuliarskeho klubu, tak problém bol, že rodič nemieni vstávať. Keď zistil, že musí každý deň prísť zhruba na pol siedmu ráno na ľad, tak jednoducho to nechcel absolvovať. Určití rodičia, ktorí sú schopní vstávať a toto všetko absolvovať, môžu pritiahnuť deti k tomuto športu. Dnes je to už pomerne individualizované, čo za našej doby nebolo. My sme s rodičmi z toho spravili pre Trnavu kolektívny šport. Naozaj krásne na to spomínam, dokonca dve deti zostali dodnes trénerkami. Moja dcéra a Lucka Poláčková vždy spomíname na to, ako sme chodili na súťaže s plným autom detí. Vtedy naozaj išlo o kolektívny šport v tom ponímaní, v akom sme to my robili.

Keď ste skočili na poste predsedu, navštevujete aspoň tieto podujatia ako divák?

– Priznám sa, nenavštevujem. Viete, tieto preteky sú pre deti a na tie chodia hlavne rodičia. Tam návštevy nechodia, takže nechodím ani ja.

Spomínali ste, že dcéra zostala pri krasokorčuľovaní ako trénerka. Vyzerá to teda u vás doma tak ako kedysi, že keď sa stretnete, tak riešite práve tieto „problémy“?

– Samozrejme, a dokonca je to milé. Objavili sme krásnu vec, že si otvoríme fľašu vína, dáme si po poháriku a rozoberáme problémy, ktorá ona vidí, čo sa jej stalo na tréningu s hokejistami, ako na ňu jeden z rodičov vyletel a podobne... Snažím sa jej vysvetľovať situá-cie už z nadhľadu a debaty sú v organizačnej rovine. Už minulý rok bola ona organizátorom Tirnavia Ice Cup, takže večer v kuchyni sme ešte rozoberali, čo je treba a čo nie. Na to ma naviedol jeden kamarát z Lotyšska, ktorý sa ma spýtal, prečo neriešim tieto veci s dcérou, ktorú mam doma a mohla by to robiť. Miesto toho to riešim s niekým iným a vždy to malo nejaké chybičky, nakoľko som čakal na odpoveď. Takto to máme večer v kuchyni a je to naozaj skvelé a milé.

Čo teraz s tým časom, ktorý ste pätnásť rokov venovali buď deťom, alebo vedeniu krasokorčuliarskeho klubu?

– Začal som behávať a nedávno som sa prihlásil aj na bedminton, tak chodím do bedmintonového klubu. Osobne si nemyslím, že by som mal nejaký prebytok času, skôr naopak. Vyťažený som naplno. Na siedmu idem do roboty, okolo piatej, pol šiestej domov. V lete idem na záhradu, kde napríklad kosím alebo čistím jazierko, čo je v horúčavách naozaj príjemná činnosť. V zime mi zostáva sa akurát tak trochu prebehnúť a už je tma. Naozaj nemám pocit, že by som mal prázdno. Funkcia predsedu si vyžadovala veľa administratívnych činností, ktoré sa museli riešiť cez pracovnú dobu. Bolo to náročné na čas a ako som už spomínal, vycúval som z toho, ale necítim veľké časové okná.

Ako vidíte krasokorčuľovanie na Slovensku. Ide o úpadok alebo má Slovensko nejakú krasokorčuliarsku nádej, ktorá by sa mohla presadiť na medzinárodnej scéne, akou si majstrovstvá alebo olympiáda?

– Máme dvoch nádejných olympionikov. Jedným z nich je tanečný pár Lucie Myslivečková a Lukáš Csölley. V ženskej kategórii to je Američanka reprezentujúca Slovensko, ktorá po tom, čo zistila, že sa v Amerike nepresadí a následne zistila, že má slovenské korene, začala pretekať za Slovensko. Priznám sa, že to bolo v období, keď moja dcéra dorastala, takže sme to veľmi ťažko niesli. Nakoniec sa jej však podarilo presadiť sa, zatiaľ čo naše baby skončili. Musím povedať, že reprezentuje naozaj dobre. Vybojovala si účasť na olympiáde. Osobne som však názoru, že by som radšej miešal kašu s vlastnými odchovancami. Nikdy som nevystupoval proti takýmto prípadom, ale vnútorne som proti tomu. V jeden čas som dokonca zvažoval, že budem kandidovať na predsedu zväzu a toto by bol prvý bod. Nechcel by som podporovať takýchto, nazvime ich žoldákov. Bolo to bežné, nie len u nás. Niekoho si kúpia, on robí výsledky a smotánka sa na tom následne vezie.

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 5. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Spravte si zásoby zdravia
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 193
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 963
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 501
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 638
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 583
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 130
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 762
 8. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 519
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 282
 10. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 2 231

Blogy SME

 1. Marian Baran: Pekná stopárka
 2. Jozef Javurek: Hrad Strečno
 3. Matúš Lazúr: Pán Delta vyhlásil, že jeho lotéria sa práve rozbieha
 4. Tupou Ceruzou: Don Fico
 5. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 6. Miriam Studeničová: Marazmus je výsledkom spoliehania na nižší druh inteligencie
 7. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 8. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 964
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 149
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 967
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 097
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 749
 6. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 3 820
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 770
 8. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 3 740
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

A takto by mal bazén na fakulte vyzerať po obnove.

S obnovou bazénu chce fakulte pomôcť aj samospráva a kraj.


6 h
Dominik Takáč

Mladý talent v trnavskej bráne naberá zápasovú prax.


6 h

Fyzická odolnosť, zdatnosť a celkovo fyzické zdravie sa postupne vyvíjajú už od útleho veku, preto je dôležité včasné podchytenie nesprávnych návykov a nastavenie správnej terapie, ktorá ich odstráni.


9 h
Očkovanie proti ochoreniu covid-19.

Ochoreniu Covid-19 podľahli ďalší traja pacienti.


TASR 10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nad Horehroním sa už Nízke Tatry belejú.


22. sep

Situácia sa zhoršuje, v nemocnici sú zakázané návštevy, výnimkou sú ťažko chorí pacienti.


22. sep

Vodiči musia počítať so zdržaním.


12 h

Ľudia odchádzali zo stretnutia so Svätým Otcom šťastní.


15 h

Blogy SME

 1. Marian Baran: Pekná stopárka
 2. Jozef Javurek: Hrad Strečno
 3. Matúš Lazúr: Pán Delta vyhlásil, že jeho lotéria sa práve rozbieha
 4. Tupou Ceruzou: Don Fico
 5. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 6. Miriam Studeničová: Marazmus je výsledkom spoliehania na nižší druh inteligencie
 7. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 8. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 964
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 149
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 967
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 097
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 749
 6. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 3 820
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 770
 8. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 3 740
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu