LEOPOLDOV. Slovenský producent bioetanolu Enviral dostal povolenie na výstavbu leopoldovskej prevádzky. Na jeseň tohto roku sa dohodol s chemickou spoločnosťou zo Švajčiarska na zakúpení inovatívnej technológie na výrobu celulózového biopaliva.

Má ísť o európsky unikát, jednu z mála komerčných výrob takzvaných druhogeneračných biopalív.
Energia zo slamy
Povolenie na výstavbu technológie výroby druhogeneračných biopalív zo zvyškovej slamy už dostali. „Výroba je náročný proces, ktorý vyžaduje najmodernejšie technológie na rozklad celulózy a následné získanie etanolu. Enviral preto podpísal licenčnú zmluvu so švajčiarskou spoločnosťou Clariant, svetovým lídrom v oblasti špecializovaných chemikálií, o zakúpení patentovanej technológie na výrobu celulózového etanolu zo zvyškovej slamy na komerčnej báze,“ popísala Denisa Vološčuková z PR spoločnosti Dynamic Relations 2000.

Dohode predchádzali rozsiahle testy na zvyškovej slame zo Slovenska s použitím švajčiarskej technológie v pilotnej prevádzke v nemeckom Straubingu. Testy vraj splnili očakávania.
„Pokročilé biopalivo prešlo od laboratórnych testov dlhým vývojom a dnes máme k dispozícii celulózový etanol zo zvyškových surovín, ktorý dokáže udržateľným spôsobom významne znižovať emisie v doprave,“ povedal Matej Sabol, generálny riaditeľ Envien Group s tým, že táto technológia posúva Slovensko na technologickú špicu v energetickom odvetví.
Pôjde o pilotný projekt
Rovnako ako pre Enviral, aj pre Clariant pôjde o pilotný projekt na komerčnej báze. Christian Kohlpaintner, člen výkonného výboru spoločnosti Clariant je spokojný.

„Sme nadšení, že môžeme oznámiť našu prvú licenčnú zmluvu na technológiu sunliquid. Je to jej oficiálny vstup na trh a úspešné komerčné zhodnotenie tejto vysoko inovatívnej a udržateľnej technológie. Celulózový etanol má významný potenciál na zníženie emisií skleníkových plynov a sme hrdí na to, že sme umožnili, aby sa to o krátky čas stalo realitou."
Prevádzka v Leopoldove bude jednou z prvých v Európe, ktorá začne komerčne vyrábať pokročilé - druhogeneračné biopalivá.
Výstavba leopoldovského závodu by sa mala začať už onedlho. V roku 2020 by už mala pokusne vyrábať. Prevádzka zamestná priamo viac ako sto ľudí, vrátane vysokoškolsky vzdelaných odborníkov a nepriamo ďalšiu stovku v agrosektore. „Vďaka spracovaniu prebytočnej slamy od slovenských dodávateľov bude využívať domáce obnoviteľné zdroje. Plánovaná ročná výrobná kapacita je 50 000 ton bioetanolu,“ doplnila Volščuková.
Celulózový etanol je pokročilé udržateľné biopalivo s vysokou, viac než 90 percentnou úsporou emisií kysličníka uhličitého oproti benzínu. Vyrába sa z poľnohospodárskych zvyškov, z časti obilnej slamy.
Investícia do novej prevádzky má byť približne 180 miliónov eur.