TRNAVA. Proti dlhodobému nedostatku technicky vzdelaných ľudí sa v Trnave rozhodli bojovať od piky. V projekte Technická škôlka začali už u predškolákov v materskej škole na ulici Kornela Mahra.
Tí do triedy dostali rôzne pomôcky a malú „dielničku“, ktoré u nich majú hravou formou podporovať a rozvíjať tvorivé myslenie, manuálnu zručnosť, verbálne schopnosti ale aj analytické a technické myslenie. Deti sa tak naučia napríklad zatĺkať klince, zapájať jednoduché obvody alebo stavať mosty.

Projekt je postavený na skúsenostiach z Českej republiky, kde technická škôlka funguje už sedem rokov a je ich tam vyše 120. Na Slovensku ho podporila spoločnosť Edymax a záštitu nad ním prevzala bývalá premiérka Iveta Radičová.
Okrem detí, ktoré sa naučia ako fungujú veci okolo nás, myslí projekt aj na pani učiteľky. Tie dostanú manuál i školenie, aby vedeli odpovedať na zvedavé detské otázky.
„Deti nielenže nadobudnú základný prehľad a zručnosti, ktoré sa dotýkajú každodenného života, ale je to základ aj pre budúce možné profesie a z detí môžu byť aj inžinieri,“ povedal po slávnostnom otvorení Technickej škôlky v Trnave riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk.
„S autormi projektu sa stretneme v januári na pracovnom stretnutí k príprave projektového zámeru Národného projektu na podporu rozvoja zručností, funkčnej gramotnosti, technického a analytického myslenia v materských školách,“ doplnil riaditeľ ŠPÚ.
Od januára budúceho roku by takáto škôlka mala fungovať aj v Malackách.