TRNAVA. V sobotu o 19. hodine uviedlo trnavské Divadlo Jána Palárika hru belgického dramatika, nositeľa Nobelovej cena za literatúru Maurice Maeterlincka Modrý vták.
Hra patrí ku klenotom dramatickej tvorby určenej pre deti a mládež. Autor v nej magickým spôsobom popisuje snovú výpravu dvoch detí za tajomným modrým vtákom. Ich dobrodružná cesta je plná neobyčajných stretnutí, stáva sa veľkou cestou poznania.
Deti na jej konci pochopia, že skutočné šťastie nemožno naháňať, ale že je ukryté v ľuďoch, v ich schopnosti súcitiť a rozdávať šťastie ostatným.

V časoch, kedy sa tolerancia, súcit a vzájomné porozumenie stávajú len prázdnymi frázami, prichádzajú k slovu rozprávkové príbehy so silným posolstvom. Vedel to aj Maurice Maeterlinck pred sto rokmi, kedy sa v Európe schyľovalo k najväčším tragédiám 20. storočia.
"Našou nahou nie je len pretlmočiť ideu diela najmladšej generácii, ale pomocou poetických obrazov a emotívnej hudby ponúknuť divákovi silný estetický zážitok," uviedol režisér Peter Palik.
Dramaturgom a autorom hudby je Martin Geišberg, ktorý hudobne spolupracoval s Danielom Špinerom. Scénu navrhol umelecký šéf divadla, Ján Zavarský. Kostýmy navrhla Eva Kleinová.
V hre účinkujú Martin Križan, Silvia Holečková, Tomáš Vravník, Michal Jánoš, Petra Blesáková, Miroslav Beňuš, Tomáš Mosný, Mária Jedľovská, Nina Kočanová a hosťujúci, Vanda Tureková, Monika Stankovičová, Dáša Moderová, Michal Blaho, René Sorád a Branislav Mosný.
Predstaviteľ symbolizmu Maurice Polydor-Marie-Bernard Maeterlinck sa narodil v roku 1862 v Gente. Pôsobil ako advokát, ale po presťahovaní sa do Paríža sa tohto povolania vzdal a začal sa venovať literatúre.
Písal básnické diela, ale aj filozofické eseje, v ktorých sa snažil vyrovnať s absurditou sveta. Jeho dramatická tvorba zaznamenala značný úspech, z tých najznámejších napríklad Pelleas a Melisanda (1892), a Modrý vták (1908).