TRNAVA. Mestu Trnava majú s nízkou hladinou potoka Trnávka pomôcť študenti Slovenskej technickej univerzity v rámci 3. ročníka súťaže Pre vodu. Ich úlohou je po podrobnej analýze navrhnúť opatrenia na zadržiavanie vody v toku Trnávky na území mesta.
Navrhnuté riešenie bude použité ako podklad pre ďalšie stupne projektovej dokumentácie. Primátor Peter Bročka nepochybuje o tom, že dobré riešenie sa dostane aj do praxe, teda do toku Trnávky.

Vytváranie vodných plôch považuje za najefektívnejší spôsob na zníženie teploty a zvýšenie vlhkosti v okolitom priestore počas už pravidelných letných horúčav.
Riečku zamerali
Súťažný tím pod vedením profesora Andreja Šoltésza je zložený z desiatich študentov a doktorandov, geodetov a vodohospodárov zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ich prvé stretnutie sa uskutočnilo priamo na mieste riešeného územia v Trnave.
"Študenti robili zameriavanie toku Trnávka, teda zisťovanie jeho priestorových a výškových parametrov. Ich cieľom je overiť možnosti na to, aby opatreniami krátkodobej regulácie prietoku „zdvihli“ vodu v koryte tak, aby Trnávka bola nielen atraktívnym verejným priestorom, ale aby sa aj zlepšila kvalita vody.
Ukazuje sa však, že to bude pomerne náročný proces, ktorý predpokladá rokovania so správcom toku, správcom kanalizačnej sústavy v meste, ale aj majiteľmi výpustí do rieky,” povedala Martina Paulíková, programová manažérka Nadácie Ekopolis.
Uvažujú o stavidlách
Na toku Trnávky boli v minulosti regulačné zariadenia, takzvané stavidlá. Samospráva uvažuje o podobných prvkoch, ktoré by zadržiavali vodu. Podľa Milana Horáka z Mestského úradu v Trnave je už dnes jasné, že vodozádržné prvky nebudú môcť byť umiestnené na celom toku v meste, určite nie v Bernolákovom sade. Do úvahy prichádzajú lokality Štrky, časť popri Kalvárii a popri Ružovom parku.
Mestské zastupiteľstvo v Trnave prijalo ešte v roku 2015 Stratégiu adaptácie mesta Trnava na dopady zmeny klímy. Súčasťou tohto dokumentu je aj časť o zadržiavaní vody na území mesta. Trnávka pramení v Malých Karpatoch, cez vodnú nádrž Boleráz sa dostáva do Trnavy, preteká mestom a po 42 kilometroch ústí do Dolného Dudváhu.
Súťaž Pre vodu spája mladých ľudí s tými, ktorí potrebujú riešiť konkrétne problémy s vodou. Samosprávy, združenia a firmy nominovali do tohto ročníka osem zadaní, z ktorých si mladí ľudia vyberú a do 22. marca budúceho roku pošlú návrhy riešení.
Súťaž vyhlásila Nadácia Ekopolis s finančnou podporou Nestlé, záštitu nad ňou prevzal minister životného prostredia László Solymós.