TRNAVA. Kým v roku 2010 stál priemerný dvojizbový byt s výmerou 52 metrov štvorcových v Trnave 55-tisíc eur, dnes je to až 80-tisíc eur. Ceny bytov tu začali podľa informácií zo Združenia realitných kancelárií Slovenska stúpať v roku 2014, dnes sú o asi 40 percent vyššie ako pred zdražovaním.
„Trnava je mesto, ktoré ponúka množstvo pracovných príležitostí a na tunajších vysokých školách študuje veľa mladých ľudí. To znamená, že pribúdajú noví obyvatelia, ktorí potrebujú bývať. Preto stúpa dopyt po nehnuteľnostiach a stúpajú aj ich ceny,“ hovorí František Špita z realitnej kancelárie Vestareal.

Staršie domy hore príliš nešli
Podľa Špitu sa v súčasnosti ceny nehnuteľností ustálili, miernejšie zdražovanie ako v prípade bytov zaznamenali u starších rodinných domov.
„Pribudlo veľa novostavieb rodinných domov, čo je príčinou, že ceny starších domov veľmi nevzrástli.
Naopak, ceny starších bytov napriek pribúdajúcim novostavbám rástli,“ vysvetlil realitný odborník.
Keďže momentálne sú mimoriadne dostupné hypotekárne úvery, ľudia zvažujú kúpu nehnuteľnosti alebo sťahovanie do väčšieho.
„Najvyšší záujem evidujeme o trojizbové byty a garsónky, veľký dopyt je i po jedno- a dvojizbových bytoch,“ hovorí Špita.
Pozor na nekvalitné novostavby
Výhodné hypotéky a sen o vlastnom dome premiestnili značnú časť obyvateľov do nových štvrtí v okolitých obciach. Nie všetci sú tu však spokojní, množia sa prípady, keď ľudia po troch až piatich rokoch takúto nehnuteľnosť predávajú.
„Nepozerajte len na cenu, ale dobre si rozmyslite, ako sa vám v danej lokalite bude žiť. Za nevýhodu považujeme tiež to, že investori sa snažia využiť každý meter štvorcový stavby a zároveň v čo najkratšom čase postaviť klientovi jeho vysnívanú nehnuteľnosť, čo je niekedy na úkor kvality,“ upozorňuje Špita.
Tí, ktorí sa rozhodli pre byty v trnavských novostavbách, sú podľa jeho slov s kvalitou prevedenia spokojní, musia však počítať s vyššími cenami.
„Veľa mladých ľudí prejavuje záujem o takýto typ bývania. No musím podotknúť, že mnohí z nich musia opätovne preveriť svoje finančné možnosti a nakoniec zvolia lacnejšiu variantu – kúpu staršieho, teda lacnejšieho bytu,“ podotkol maklér.
Byt ako investícia
Prenájom nehnuteľností zažíva v Trnave podľa realitných expertov rovnako veľký boom. O bývanie majú záujem študenti, absolventi aj nová pracovná sila z priemyselných parkov.
„Zároveň si viacero klientov kupuje byty za účelom ich následného prenájmu. Môžeme teda len potvrdiť veľký dopyt po prenájme, čo znamená, že takýchto bytov je stále nedostatok,“ povedal Špita.
To, či sa byt oplatí kúpiť za účelom ďalšieho prenájmu, závisí aj od lokality, veku stavby, dispozície, rekonštrukcie, výšky poplatkov za správu a nájomného.
Realitný odborník však kúpu bytu v Trnave odporúča ako jednu z najlepších investícií, keďže v meste je stále vysoký dopyt po prenájme všetkých druhov nehnuteľností.
„Navyše, mesto počíta s rozširovaním priemyselných parkov. V Trnave sú už viaceré významné spoločnosti, ktorých rozvoj je podmienený ďalšími investíciami, ktoré v konečnom dôsledku pritiahnu ďalších potencionálnych záujemcov či už o kúpu, alebo prenájom,“ uzavrel Špita.
Zdroj: Združenie realitných kancelárií Slovenska, realitná kancelária Vestareal