TRNAVA. Ukázať Trnavu takú, aká bola kedysi, pomocou doposiaľ z veľkej časti nikde nepublikovaných a originálnych dobových pohľadníc. To je cieľ Adriana Selnekoviča, zostavovateľa a vydavateľa kalendára Stará Trnava, už piaty rok.
Do aktuálneho vydania kalendára pre nasledujúci rok sa vošlo dvadsaťpäť snímok, najstarší záber pochádza asi z roku 1880 a je na jeho titulnej strane. Najnetradičnejšie a zároveň najatraktívnejšie sú podľa Selnekoviča reklamné pohľadnice trnavských obchodníkov – nájdete tu pohľadnicu mäsiarstva Štefana Viršíka a cukrárne Františka Rippela. A podľa akého kľúča pohľadnice do kalendára vyberá?

„Musia to byť pôvodné a retušovaním neupravené zábery. Pri tvorbe kalendárov som používal výhradne dobové pohľadnice z obdobia konca 19. storočia a prvej polovice 20. storočia. Ďalším kritériom je fotogenickosť lokácie a v neposlednom rade ide o pridanú hodnotu pohľadnice,“ vysvetľuje Selnekovič.
Ňou môže byť napríklad to, že dnes už miesto neexistuje, prípadne ho navštevovali tisícky ľudí, mohla to byť tiež niekdajšia dominanta mesta, obľúbený obchod, cukráreň, škola, či niečo, čo robilo z Trnavy výnimočné mesto.
„Kalendár nemá vekové, miestne, ani iné ohraničenie. Je určený každému, kto má rád Trnavu a jej históriu. Pre starších nesie v sebe emóciu poznaného, možno aj na chvíľu zabudnutého a pre mladých má iskru novoobjaveného,“ hovorí zberateľ.
Tá jeho, rovnako ako každá iná zbierka, však má svoje hranice a zdroje historických fotografií sú obmedzené. Zdá sa preto, že piate vydanie kalendára bude v tejto podobe aj posledným.
„Po vydaní aktuálneho kalendára mám vždy pocit, že už niet čo vybrať do ďalšieho. V budúcnosti pripravujem iný typ projektu na prezentáciu historických pohľadníc,“ uzavrel Selnekovič.