TRNAVA. Mysli hlavou, nie bradou. Martin Poór sa na svojom FB profile nevyjadruje práve lichotivo na adresu vedenia mesta. Zverejnil aj štúdiu parkovacieho domu, ktorý by chcel realizovať práve v Trnave.
Ale vraj to nepôjde, pretože vedenie mesta zastáva názor, že s čím prišiel Poór, je automaticky zlé. Ohľadne štúdie i jeho vzťahu s vedením mesta sme mu položili niekoľko otázok.
(Rozhovor s primátorom Petrom Bročkom, jeho reakciu na Poórovu štúdiu, ich vzťahy a ďalšie, uverejníme zajtra ráno.)
Nedávno ste zverejnili na sociálnej sieti vizualizácie parkovacieho domu. Prečo?
– Prvotná idea je od môjho otca. Dal mi za úlohu vymyslieť objekt, ktorý by dobre vyzeral, čo najmenej by nenásilne pasoval do danej lokality a primárne plnil funkciu parkovacieho domu. Mohol by plniť aj ďalšie. Napríklad, mal by ihrisko na streche.
Odkiaľ máte tú štúdiu, videli ste už niekde taký dom?
– Inšpiráciou boli podobné štúdie a projekty v zahraničí a na myšlienku ihriska, respektíve športovej plochy na streche – k tomu ma doviedla moja sestra. Videl som takýto projekt u jedného francúzskeho autora, reálny projekt zasa v dánskej Kodani.
Kde by mal takýto parkovací dom stáť v rámci Trnavy, na sociálnej sieti ste to neuvádzali...
– Pri železničnej stanici. Takáto funkcia je tam viac ako žiaduca a myslím, že by bola aj všeobecne pozitívne prijatá. To je dnes však nepodstatné, pre absenciu vôle radnice, ako som uviedol vo svojom príspevku.

Viete odhadnúť, koľko by asi stál? A koľko by trvala samotná výstavba?
– Aj so všetkými funkciami ju odhadujem na 5 miliónov eur. Ale baviť sa o cene je predčasné. Najprv sme chceli spustiť odbornú debatu a až z reálnejších projektov by vyšla presnejšia suma. Nemyslím si, že ide o technicky nejako veľmi zložitú stavbu, podľa mňa by mohla trvať približne 12 mesiacov.
Koľko áut by sa do takéhoto parkovacieho domu zmestilo?
– Zatiaľ ide síce iba o štúdiu, takže presné číslo je závislé od mnohých aspektov. Rátame tak do 150 miest.
Dal by sa tento projekt použiť aj niekde inde? Napríklad v centre?
– Hovorme radšej zatiaľ o štúdii ako o projekte. Podľa mňa je „replikovateľná“ v podstate kdekoľvek, kde bude reálny záujem.

Ide o súkromný pozemok či mestský?
– Pozemok je v súkromnom vlastníctve.
Prečo ste zatiaľ ohľadne toho nekontaktovali nikoho z mesta?
– Ja s mestským úradom nekomunikujem, na to máme poverených pracovníkov. Ako som uviedol v mojom príspevku, ak sa naši zamestnanci vyjadria na margo komunikácie s mestským úradom, že nie je to pozitívna, nemám najmenší dôvod im nedôverovať. Nebola vôľa diskutovať.
Kde sú podľa vás najväčšie problémy so statickou dopravou?
– Najväčšie problémy so statickou dopravou sú na sídlisku Hliny, v centre či v okolí nemocnice. Doprava je všeobecne veľmi obsiahla téma, ktorá vzhľadom na charakter nášho mesta nemá jednoduché a okamžité riešenia a už vôbec nie finančne nenáročné. Trnave by skôr dopravne pomohla nejaká odvážna myšlienka ako napríklad mimoúrovňová križovatka pri bývalom cukrovare, ale nedovolím si ani len odhadnúť, či by to mesto dokázalo akýmkoľvek spôsobom financovať.
Váš otec v rozhovore pre náš týždenník nedávno označil vzťah so súčasným vedením mesta za neutrálny. Nedá sa nevšimnúť, že vzťah medzi vami a primátorom nie je práve ideálny. Ako spolu vychádzate? Stretávate sa, komunikujete?