TRNAVA. Včera (3. decembra) bola zaujímavá výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Advent v múzeu sa niesol sa v duchu 130. výročia narodenia trnavského pekára, cukrára a predovšetkým známeho a vášnivého zberateľa starožitností a ľudového umenia Štefana Cyrila Parráka (1887-1969).

Jeho zanietenie pre zberateľstvo, snahu o zachovanie kultúrneho dedičstva i životný príbeh si záujemcovia pripomenuli pri reinštalovanej buste na prvom poschodí múzea a potom sa mohli zúčastniť na komentovanej prehliadke časti Parrákovej zbierky.
Boli aj koledy
"Pripravili sme aj štylizovanú cukráreň Š. C. Parráka s typickými trnavskými zákuskami," uviedla Aneta Vlčková z múzea. Vianočnú atmosféru podujatia umocnili spevom vianočných kolied členovia detského folklórneho súboru Trnavček.
Š. C. Parrák obetoval ako zberateľ celý svoj život záchrane slovenského ľudového umenia pred vývozom do zahraničia. Vo svojom zberateľstve sa zameriaval na slovenské ľudové umenie ako celok. Časom sa jeho zberateľský záujem rozšíril i na predmety umeleckohistorické, a to nielen slovenskej, ale aj zahraničnej proveniencie. V roku 1935 bola jeho zbierka už natoľko rozsiahla, že sa ju rozhodol prezentovať verejnosti a v priestoroch svojej cukrárne otvoril vlastné múzeum a až v roku 1951 sa pre pokročilý vek rozhodol ju predať štátu.
Tisíce predmetov
Do trnavského múzea bolo v rokoch 1958 až 1965 od Š. C. Parráka prevzatých viac ako 7800 predmetov. Základ jeho zbierky tvorí keramika, predovšetkým slovenská ľudová fajansa zo západného Slovenska predstavujúca produkciu známych keramických stredísk, akými boli Dechtice, Košolná, Boleráz, Častá, Smolenice, Sobotište a iné.
Nechýba ani maľovaný a vyrezávaný ľudový nábytok, drevené sakrálne plastiky, črpáky, praslice, formy na medovníky, maľby na skle a iné. Z umeleckohistorických predmetov Parrák zbieral hodiny, sklo, kameninu, porcelán, cínové a medené nádoby, lekárenské nádoby a mažiare, kláštorné práce, svietniky, židovské obradné predmety, petrolejové lampy, fajky, kľúče a zámky, pečatidlá a vychádzkové palice.
don vs