TRNAVA. Základné školy v Senici, Boleráze, Brestovanoch, Dubovanoch a Majcichove budú do konca roka vybavené automatickými externými defibrilátormi (AED).
S ich pomocou dokáže zachrániť život aj laik, prístroj v podobe malej skrinky totiž po pripojení na človeka sám vyhodnotí jeho stav.

V prípade, že ide o poruchu srdcového rytmu, liečiteľnú elektrickým výbojom, prístroj ho automaticky vydá. Pokyny pre používateľa sú pritom nahraté v slovenskom jazyku.
Vo svete sú AED bežnou súčasťou verejných priestranstiev, na Slovensku však ich počty príliš vysoké nie sú.
Záchrana pred príchodom záchranky
„Pri náhlom zlyhaní srdca rozhodujú prvé minúty – pokiaľ sa nezačne s jeho včasnou masážou, následky môžu byť fatálne. Čakať na záchranárov, ktorí sa na miesto udalosti dostanú priemerne za osem až jedenásť minúť, v kritických prípadoch nie je čas,“ hovorí Jana Mračnová z Falck neziskovej organizácie.

Práve táto organizácia, spolu s Nadáciou Allianz defibrilátory do škôl po celom Slovensku nielen venuje, ale pripravuje v nich aj zážitkový kurz prvej pomoci pre celý prvý stupeň a certifikovaný kurz prvej pomoci pre učiteľov.
Školy, ktoré AED dostanú, sa zapojili do projektu Záchrana som ja. V rámci neho mohli žiaci prvého stupňa posielať svoje príbehy na tému prvej pomoci a bezpečnosti na cestách. Do projektu sa zapojilo takmer 400 tried, z ktorých odborná porota vybrala päťdesiat najlepších.
Rozhodujú minúty
Umiestnenie defibrilátorov do základných škôl nie je podľa organizátorov projektu náhodné. Po celom svete každý deň náhle zomrie dvetisíc ľudí, pričom až v osemdesiatich percentách prípadov je príčinou porucha srdcového rytmu.
„Školy sú miestom, kde sa nepohybujú len deti, ale aj ich rodičia, starí rodičia, iní rodinní príslušníci, či samotní učitelia a ďalší zamestnanci. Je tu teda veľký pohyb ľudí a aj deti trávia v škole značnú časť svojho dňa,“ hovorí Mračnová.
Pri ohrození života často rozhodujú minúty a záchranou môže byť práve defibrilátor, ktorý použije hoci aj školák.
„V mnohých obciach, ktoré sú od najbližšej záchrannej služby vzdialené aj desiatky kilometrov, môže byť defibrilátor najbližšou a najrýchlejšou pomocou, ktorá prispeje k záchrane života,“ doplnila za Nadáciu Allianz Lucia Muthová.
Prvá pomoc v škole
Školáci i učitelia sa s defibrilátormi oboznámia počas kurzu prvej pomoci, okrem toho sa naučia, ako ošetriť rôzne typy zranení, ktoré sa im môžu stať v škole a v jej okolí a s inštruktormi sa budú zaoberať i prevenciou pred týmito zraneniami a bezpečnosťou cestnej premávky.
Nasimulujú aj dopravnú nehodu, aby sa deti naučili, ako v takejto situácii zareagovať a zavolať pomoc. V rámci celého kurzu nebude chýbať ani reálna sanitka, ktorú deti uvidia v akcii a budú si ju môcť aj pozrieť zvnútra.