TRNAVA. Výstavba novej dvojpodlažnej materskej školy by sa už na budúci rok mala rozbehnúť v areáli Základnej školy na Gorkého ulici.
Ešte v marci sme informovali o tom, že nepôjde o klasickú škôlku, cieľom projektu je poskytnúť zvýšenú mieru inkluzívneho vzdelávania detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, najmä zo sociálne znevýhodneného prostredia a marginalizovanej rómskej komunity.

Výber Gorkého základnej nie je náhodný. Nachádza sa vedľa Linčianskej i neďaleko Coburgovej.
Tri triedy
Vzniknúť by mali tri triedy s kapacitou 60 detí vo veku od 3 do 5 rokov. „Súčasťou projektu bude aj úprava areálu MŠ vybudovaním detských ihrísk, chodníkov a realizáciou sadových úprav. Zároveň budú vytvorené moderné interiérové a exteriérové priestory slúžiace pre potreby predškolského vzdelávania s ohľadom na špecifické požiadavky inkluzívneho vzdelávania,“ píše sa na mestskej webstránke.
Na výstavbu škôlky získalo mesto dotáciu 381-tisíc eur z integrovaného regionálneho operačného programu, zvyšok, približne 700-tisíc eur, doplatí samospráva. Výstavbu dvojpodlažnej budovy odhadli na 1,1 milióna eur. Spoluúčasť mesta na tomto projekte odsúhlasili poslanci ešte na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Ceny sa vraj neobáva
Primátor Peter Bročka sa už dávnejšie vyjadril, že „naoko“ vysokej ceny sa neobáva. Spolieha sa na to, že verejná súťaž na zhotoviteľa ju stlačí ešte nadol. Ako pri iných projektoch. Napríklad, obnovu Šrobárovej odhadli na milión eur, vysúťažená cena sa pohybovala niečo cez 600-tisíc eur. Neviem, či takúto úsporu je možné dosiahnuť aj na budove, ale som presvedčený o tom, že nejaká úspora oproti projektovej dokumentácii tam určite bude,“ zhrnul Bročka na marcovej tlačovej konferencii.
V súčasnosti sa už pripravujú podklady na vyhlásenie výberového konania na realizáciu stavby. Škôlku vy mohli stihnúť postaviť v priebehu vyše dvoch rokov. Plánovaný termín ukončenia je do 21. decembra 2019.
V minulom školskom roku navštevovalo Základnú školu na Gorkého približne 31 percent detí z marginalizovaného rómskeho prostredia a približne 16 percent zo sociálne znevýhodneného prostredia.
V novej škôlke by okrem tried mala fungovať aj jedna miestnosť, ktorá bude slúžiť pre popoludňajšie vzdelávanie ich rodičov. Tí často nemajú dokončené ani základné vzdelanie.
Pozitívny vplyv
Nájsť si za takých podmienok akékoľvek zamestnanie býva takmer nemožné. Materská škola tak dokáže okrem detí „podchytiť“ aj dospelých a bližšie s nimi spolupracovať. Tento projekt víta aj riaditeľka ZŠ Gorkého. „Tu získavajú deti prvotné vedomosti, pracovné zručnosti, sociálne a hygienické návyky, zvykajú si na činnosť v kolektíve detí, učia sa rešpektovať dospelých a vzájomne sa tolerovať,“ vyjadrila sa dávnejšie Beáta Krajčovičová, riaditeľka ZŠ na Gorkého.
Podľa jej slov práve pred-školské vzdelávanie môže mať na túto skupinu obyvateľstva výrazne pozitívny vplyv, ktorý je už ťažké dosiahnuť v neskoršom veku.
Podľa agentúry SITA, návrh rozpočtu mesta Trnava na rok 2018 ráta aj s financovaním výstavby štyroch nových tried Základnej školy s materskou školou na Spartakovskej ulici.
Tam sa už výstavba pavilónu za 600-tisíc začala, nové triedy budú k dispozícii v lete. V rozpočte na budúci rok je na dokončenie vyčlenených 260-tisíc eur. Vedenie mesta zvažuje aj ponuku na odkúpenie budovy na Krajnej ulici, v ktorej by po úpravách mohla vzniknúť tiež materská škola. V tejto časti mesta prebieha intenzívna výstavba a pribúdajú mladé rodiny.
Trnava má vo svojich materských školách približne 1 800 miest, ich kapacita už niekoľko rokov nestačí. Jedným z dôvodov je aj obsadzovanie kapacity deťmi z okolitých dedín.