TRNAVA. Odbor epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave varuje pred šírením infekčnej žltačky -vírusovej hepatitídy typu A (VHA). V susednom Bratislavskom kraji zaevidovali už desiatky prípadov, od začiatku roka až 210.

„V súvislosti s narastajúcim počtom prípadov vírusovej žltačky typu A v Bratislavskom kraji je zvýšené riziko šírenia sa tohto ochorenia aj v Trnavskom kraji,“ informovala Dagmar Kollárová z RÚVZ v Trnave.
Podľa jej slov, práve do Bratislavy dochádza z Trnavy za prácou množstvo ľudí.
Až tretina nakazených dochádza do Bratislavy
V Trnavskom kraji zaevidovali v tomto roku zatiaľ 20 prípadov vírusovej žltačky typu A, z toho až tretina boli ľudia, ktorí dochádzajú práve do Bratislavy.
„Z epidemiologického hľadiska ide o vírusové infekčné ochorenie s vysokou prenosnosťou, ľudovo nazývané aj choroba špinavých rúk, ktoré sa šíri fekálno – orálnym prenosom, teda vniknutím vírusu do organizmu ústami a jeho vylúčením z organizmu stolicou,“ doplnila Kollárová.
Inkubačná doba je 14 až 50 dní. „Prvé príznaky ochorenia môžu byť nešpecifické, prejavujú sa celkovou únavou, malátnosťou, nechutenstvom, bolesťami kĺbov a zvýšenou teplotou. V ďalšej fáze ochorenia môže pribudnúť žlté sfarbenie pokožky, očných bielkov, svetlá stolica a tmavý moč - tieto príznaky však nemusia byť prítomné u všetkých nakazených osôb,“ popísala.

Žltačka si spravidla vyžaduje niekoľko týždňovú hospitalizáciu s izoláciou na infekčnom oddelení, vo väčšine prípadov dochádza k úplnému uzdraveniu.
„V ojedinelých prípadoch u pacientov, ktorí sú postihnutí iným pridruženým chronickým ochorením pečene môže mať žltačka typu A ťažký až fatálny priebeh,“ upozorňuje Kollárová.
Osobám, ktoré boli v kontakte s chorými, nariaďujú epidemiológovia karanténne opatrenia. Tieto osoby sú pod lekárskym dohľadom a vylučujú sa z činností, pri ktorých by mohli ohroziť zdravie iných osôb.
Dodržiavanie hygieny
Čo sa týka prevencie pred týmto ochorením, kľúčový význam má dodržiavanie základných hygienických návykov.
„Dôkladné umývanie rúk mydlom a teplou vodou vždy po použití WC, pred konzumáciou jedla a osušenie rúk prednostne jednorazovými papierovými utierkami, riziková je konzumácia jedla na ulici, ak si pred ňou nemôžeme umyť ruky."

Ďalej sa neodporúča pitie nápojov priamo z plechovky pre kontakt úst s povrchovým materiálom. Rizikové je aj pitie zo spoločnej fľaše s otieraním hrdla fľaše rukami ako aj spoločné fajčenie cigarety.
Treba dbať aj na dôkladné umývanie rúk po návrate z vonka, dohliadať aj na hygienu rúk u detí. V prípade, že si nemôžeme priamo umyť ruky, ideálne je mať pri sebe vreckové balenie dezinfekčného prostriedku alebo dezinfekčné utierky.
Odporúčajú očkovanie
V rámci prevencie pred VHA sa odporúča očkovanie. „Odporúča sa najmä deťom pred nástupom do kolektívneho zariadenia, študentom, potravinárom, osobám s chronickými chorobami pečene, vojakom, policajtom, osobám likvidujúcim odpad, alebo pri cestovaní do krajín, kde je výskyt tohto ochorenia endemický. Ide o Afriku, JV Ázia, Severnú a Južnú Ameriku,“ uzavrela Kollárová.