TRNAVA. Práca ako forma terapie. Popri psychiatrickom oddelení vo Fakultnej nemocnice v Trnave funguje už od roku 2011 denný psychiatrický stacionár.
Je určený predovšetkým tým pacientom, ktorí zvládli akútnu fázu ochorenia, či už po absolvovaní hospitalizácie, alebo na odporúčanie ambulantného psychiatra.
Práca rozvíja kreativitu pacientov
Ide o formu zdravotnej starostlivosti, ktorá je zameraná na tých pacientov, ktorí si už nevyžadujú pobyt v nemocnici.

Jednou z týchto foriem je ergoterapia, ktorá rozvíja ich kreativitu, zlepšuje sociálnu integráciu a zvyšuje pocit vlastnej hodnoty. Do stacionára chodia aj tí, ktorí potrebujú zaktivizovať svoje sily. Náklady na pobyt sú pritom hradené zo zdravotného poistenia. Stacionár v Trnave funguje v zrekonštruovaných priestoroch, jeho denná kapacita je pätnásť klientov.
„Títo klienti sa venujú kreatívnej činnosti, rozvíjaniu zručností, fantázie ako i nácviku sústredenia a pozornosti. Prostredníctvom spoločných aktivít si obnovujú nielen sociálne zručnosti,“ priblížila Dana Šedivá, primárka psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice v Trnave. Podľa jej slov s tým majú úspech. „Zaznamenávame pozitívny efekt na pacientov v sebarealizácii, znovu-nadobudnutom sebavedomí a úcte voči sebe,“ dodala.
Veľký priestor venujú najmä kreatívnym aktivitám, najčastejšie vytváraniu rôznych hand-made výrobkov so sezónnom tematikou. Teraz sa aktuálne venujú Vianociam. „Cenná je spoločná práca, zúčastňujú sa všetci klienti bez ohľadu na zručnosť, každý prispeje tým, čo je v jeho silách,“ podčiarkla Šedivá.
Plní si svoj sen
Celý chod „výroby“od nákupu potrebných materiálov až po finalizáciu predmetov vrátane návrhov zabezpečuje liečebná pedagogička a terapeutka Angelika Drličková.

„Prevažnú časť mojej profesionálnej kariéry som sa venovala psychoterapii závislostí. Posledné roky si prácou v stacionári plním svoj profesio-nálny sen. Teší ma pozitívna spätná väzba od pacientov a ľudský rozmer práce. Pre mnohých predstavuje naša komunita sociálnu kotvu a bezpečné prostredie,“ zhrnula Drličková.
Výrobky si za režijné ceny kupujú zamestnanci nemocnice, klienti stacionára, ich priatelia či rodinní príslušníci. Širšia verejnosť sa k týmto hand-made výrobkom v minulosti mohla dostať na Dňoch zdravia či na vianočných trhoch v charitatívnom stánku. Získané peniaze využívajú na opätovný nákup materiálov, ktoré poslúžia na výrobu ďalších predmetov.