TRNAVA. Primárka psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice v Trnave Dana Šedivá nám odpovedala na niekoľko otázok týkajúcich sa prchavých látok.

Evidujete ešte aj v dnešnej dobe prípady intoxikácie prchavými látkami?
– Fetovanie prchavých látok, ktoré sú pre svoju nízku cenu dostupné väčšine populácie, je u nás na ústupe, vytlačili ho tvrdé drogy.
Za totalitného režimu, keď boli zatvorené hranice a tvrdé drogy neboli tak rozšírené, bolo fetovanie toluénu pomerne bežné v partiách adolescentných dobových „grázlov“.
V 70. rokoch bola popisovaná epidémia hlavne v Bratislave. Typickými „feťákmi“ boli mladiství jedinci zo sociálne slabého alebo nefunkčného prostredia
Kto dnes fetuje toluén?
– Dodnes je pozorované najmä v sociálne marginalizovaných skupinách, tam, kde nemajú na tvrdé drogy , respektíve tam, kde je „tradícia“.
Ako sa takýto stav väčšinou prejavuje?
– Akútna intoxikácia sa často prejavuje dezorientáciou, nepokojom, podráždenosťou, halucináciami či nemotivovaným konaním. Ďalej poruchami reči, motoriky, nevoľnosťou a bolesťami hlavy.
Je človek pod vplyvom toluénu či riedidla nebezpečný pre svoje okolie?
– V akútnej intoxikácii je pre okolie nebezpečný.
Aké problémy inhalácia prchavých látok spôsobuje?
– Problémom je devastačné pôsobenie na pľúca, srdce a mozog v zmysle atrofie mozgovej kôry a celkovým organickým poškodením mozgu s trvalými následkami vrátane osobnostných (povahových) zmien a zníženia intelektu.
Aké sú abstinenčné príznaky? Podobné ako pri tvrdých drogách?
– Po prerušení kontaktu s prchavou látkou sa u niektorým môže prejaviť zvýšené napätie, nepokoj, podráždenosť. Návykový potenciál nie je vysoký.
Ako sa lieči?
– Liečba v spočíva v eliminácii prchavej látky, sledovanie vitálnych funkcií v štádiu akútnej intoxikácie, liečba halucinatórneho syndrómu a ďalšie.
Dôležité sú v takýchto prípadoch psychosociálne opatrenia, pedagogické poradenstvo, pretože ide väčšinou o neplnoletých jedincov z prostredia mimo hlavného spoločenského prúdu s vlastnými predstavami o sociálnom fungovaní a posunutej citlivosti voči právnym a morálnym normám.
Čo by mali ľudia urobiť v prípade, že takéhoto jedinca stretnú?
– Netreba zabúdať, že ide o intoxikovaného jedinca, ktorého správanie je nevyspytateľné, môže byť odklonený od reality a reagovať iracionálne. Nedokáže objektívne posúdiť situáciu, ktorú môže chorobne vyhodnotiť. Pod vplyvom zmeneného vedomia a bludnej interpretácie reality sa môže správať agresívne voči okoliu.
Ak pod vplyvom intoxikácie ohrozuje takýto jedinec svoje okolie, treba volať políciu. V rozvinutej ťažkej intoxikácii sú ohrozené vitálne funkcie postihnutého, treba privolať sanitku, nenechať človeka v bezvedomí ležať na zemi, že nech sa vyspí.