TRNAVA. Myšlienku, že dnešní mladí ľudia nemali možnosť zažiť komunizmus a nepocítili "na vlastnej koži, aké to bolo", pretavil Stredoškolský parlamentt v Trnave do podujatia Festival slobody.
Uskutoční sa pod gesciou Ústavu pamäti národa od 13. do 17. novembra ako súčasť celoslovenského projektu. Prostredníctvom debát, výstav a prednášok chce dostať do povedomia rovesníkov obdobie neslobody.

Podujatia sa budú konať na viacerých miestach v centre Trnavy, kde sa schádza generácia stredoškolákov a vysokoškolákov - v kluboch Mladá archa, Berliner, kaviareň Leháro, ale tiež pri Divadle Jána Palárika a v Synagóge Café.
Začne výstavou
Festival sa začne výstavou portrétnych fotografií ľudí, ktorí prežili hrôzy koncentračných táborov, a premietaním dokumentov od témy barbarskej noci, cez sviečkovú manifestáciu až po gulagy. Ďalšou aktivitou je výstava Humans of Totality.
"Ide o prevzatý koncept a ideu úspešného projektu Humans of New York. Odfotili sme a porozprávali sme sa so starkými v trnavskom a cíferskom domove dôchodcov. Hovorili o tom, ako sa na Slovensku žilo počas komunizmu, čo tu bolo zlé a pre koho," povedal jeden z organizátorov festivalu Jakub Benko.
Budú počúvať nevhodnú hudbu
Pripravené je čítanie z diel zakázaných autorov a počúvanie "nevhodnej" hudby z obdobia socializmu, a tiež diskusie o angažovanosti mladých ľudí na Slovensku, o slobode slova na sociálnych sieťach, tiež o zrodení odporu proti totalitnému režimu, ktorá bude s hovorcom Novembra 1989 v Trnave, hercom Vladimírom Oktávcom.
V predvečer výročia si Nežnú revolúciu chce Stredoškolský parlamentt pripomenúť pri pamätnej tabuli, ktorá je osadená na priečelí Divadla Jána Palárika na Trojičnom námestí.
Divadlo a námestie boli pred 28 rokmi miestom, kde sa konali prvé revolučné mítingy a z balkóna sa Trnavčanom prihovárali organizátori protestov.