TRNAVA. Vo viacerých vnútroblokoch na Golianovej a Nerudovej ulici na sídlisku Linčianska robotníci iba prednedávnom odstránili vybetónované plochy.
Kedysi tú bývali železné konštrukcie na prášenie kobercov. Tie zmizli už dávnejšie, ľudia tu zvykli parkovať.
Parkovali tam autá
Niektorí to vítajú, ďalší zasa reagujú negatívne. Jednou z nich je aj Eva z Golianovej. „Namiesto toho, aby sa rozširovali parkovacie miesta, tak ich u nás sa rušia,“ napísala s tým, že tí, čo tam zvykli parkovať, teraz odstavia autá pred činžiakom, v ktorom býva.
Každý deň od šiestej večer tam vraj voľné miesto už nenájdete. A ani na parkoviskách vo vnútroblokoch. Všetko je plné.

Odstránením vybetónovaných plôch sa v jednom vnútrobloku zrušilo približne šesť parkovacích miest. V ďalšom viac ako desať. Treba však dodať, že k nim neviedla žiadna prístupová cesta, šoféri museli chodiť po chodníku, čo nie je práve dvakrát bezpečné.
Ďalší obyvateľ Nerudovej sa už roky snaží docieliť výstavbu parkoviska na úkor zelene. Jeho projekt má opodstatnenie, zabral by sa iba úzky zelený pás, čím by sa vytvorilo približne dvadsať nových miest. Jeho projekt podporili aj mestskí poslanci.
Rušenie „prašákov“ víta. Prišli tým síce o približne desať miest, šoféri sa však k nim dostali po tráve alebo po chodníku.
„Určite to podporujeme, chceme docieliť, aby sa na náš projekt nepozeralo, že chceme zobrať trávnik na parkovisko, ale že sme sa aj pričinili, aby niečo zatrávnili, a tak budú autá na jednom mieste,“ povedal Marián.
Zabudlo sa vraj na perifériu
Podľa jeho slov sa zabudlo na okraj Linčianskej. „Na Nerudovu číslo 6 až 13 a Jiráskovu 22 až 24 (trinásťposchodové vežiaky), čo je koniec Linčianskej, sa akosi pozabudlo. Situácia s parkovaním je tam kritická,“ dodal Marián. Už roky vraj poukazuje aj na neexistujúce pouličné osvetlenie, od križovatky s Bratislavskou po Golianovu. Táto trasa je dosť frekventovaná vzhľadom na to, že po nej vedie aj „južný obchvat“ Trnavy pre nákladné vozidlá.

Radnica predmetné zmeny realizovala v rámci komunitného projektu. Betón rozbili a vyviezli, na týchto miestach pribudne zeleň.
„Je to financované z prostriedkov rozpočtu určených na komunitné projekty jednotlivých mestských častí. Ďalšie skultivovanie daného územia bude na rozhodnutí poslancov a komunikácii s občanmi v danej časti,“ doplnil Pavol Tomašovič, hovorca mesta.
Zmena klímy
Mesto Trnava v rámci adaptácie na zmenu klímy sprevádzanú vlnami horúčav postupne mení spevnené betónové aj asfaltové plochy, ktoré už neplnia svoju pôvodnú funkciu, na plochy zelene. Prednedávnom sa začali asanačné práce na Hospodárskej ulici. Namiesto dvoch zdevastovaných betónových detských ihrísk pribudne v tejto frekventovanej časti mesta 555 m2 trávnika.
zdroj:trnava.sk
