TRNAVA. Pivnice v centre Trnavy budú v sobotu 28. októbra obliehať milovníci vína. Počas 15. ročníka Dňa vínnych pivníc ich bude sprístupnených takmer tridsať, svoje vína v nich bude ponúkať asi šesťdesiat vinárov.
Trnavský spolok priateľov vína Vincech dal podľa jeho predsedu Eduarda Krištofoviča do predaja 850 vínnych pasov, väčšina z nich je už predaná.
Aj keď hlavným lákadlom Dňa vínnych pivníc je víno, podľa Krišofoviča existuje skupina ľudí, ktorá si chodí pozrieť stredoveké pivnice. Najviac ich priťahujú tie, ktoré sú otvorené len jediný raz v roku, práve pri príležitosti tohto trnavského vinárskeho sviatku.

Takou je napríklad kedysi dvojpodlažná pivnica v blízkosti františkánskeho kostola na Františkánskej ulici, pivnica Čajka na Halenárskej ulici alebo pivnica v mestskom opevnení na Františkánskej ulici.
Deň vínnych pivníc v Trnave mal v minulosti ambíciu ponúkať vína z celého Slovenska, v posledných rokoch sa na podujatí prezentujú vinári predovšetkým z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Majitelia vínnych pasov budú môcť degustovať vína napríklad z Modry, Dolian, Vinosadov, Limbachu, Horných Orešian, Ružindola, Hlohovca, ale aj z Topoľčianok či Veľkej Tŕne.
Okrem Dňa vínnych pivníc sa v Trnave pravidelne koná aj požehnanie mladých vín a veľká výstava vín Vino Tirnavia. Tieto podujatia pripomínajú vinársku tradíciu v meste, ktorá siaha až do 13. storočia. Trnava, prvé slobodné kráľovské mesto na Slovensku, patrila medzi najaktívnejších vývozcov vína vo vtedajšom Uhorsku a v mnohých domoch si mešťania budovali rozsiahle pivnice na uskladnenie vína.
Trnavčania vlastnili v minulosti množstvo vinohradov v chotároch dnešnej Rače, Vajnôr, Svätého Jura, Pezinka, Modry a v ďalších dodnes vychytených vinohradníckych lokalitách.