TRNAVA. Mestská lávka pri poliklinike sa obnovuje. Nejde o zásadné zmeny, skôr o opravy porúch, ktoré znižujú jej životnosť.
Sanačné práce sa rozbehli ešte v septembri, hotové by mali byť do konca tohto roka. Všetko vraj závisí od počasia.
Vzhľadom na to, že ide o frekventovaný úsek, opravu na lávke navrhli tak, aby čo najmenej obmedzovali chodcov i autá pod ňou. Pracuje sa aj počas niektorých víkendov, keď býva podstatne menej frekventovaná ako počas pracovného týždňa. A keď si to vyžaduje technologický postup.
Kompletne zatiekla
„Projekt zahŕňa opravy prasklín, úpravy povrchov i podlahy, búracie i konštrukčné práce, ako posledné prídu na rad natieračské práce,“ povedal Pavol Tomašovič, hovorca radnice.

Hlavná časť lávky bola kompletne zatečená, voda poškodila aj betón. „Rímsy boli zhotovené z betónových prefabrikovaných dosák, kotvené zvarmi na oceľové stĺpiky zábradlia. Na kotvení ríms bolo takmer nemožné vykonávať údržbu, čím prišlo k napadnutiu koróziou a kontrole zvarov,“ popísal Tomašovič.
Na svoje pôvodné miesto sa už rímsy nevrátia. Aj kvôli svojmu dizajnu. Už sa tam vraj nehodia, niektoré sú navyše poškodené. V neposlednom rade sa tým odľahčí aj nosná konštrukcia lávky, čo ma taktiež podstatný vplyv na jej životnosť.

Spodná časť lávky je podľa stavebníkov v dobrom stave, na niektorých miestach je iba zatečená. Konštrukciu očistia, opravia poruchy, všetko natrú jednou farbou. Zábradlie je už od minulého týždňa sivé.
Viac ako 250-tisíc eur
Počas prác je z bezpečnostných dôvodov obmedzená doprava na Starohájskej a Hlbokej ulici, na časti Tehelnej ulice (pri podchode pod poliklinikou), a pre chodcov sa uzavrela bočná lávka smerujúca do vnútra sídliska popri TTSK a daňovom úrade.
Za sanáciu lávky mesto zaplatí viac ako 250-tisíc eur. Podľa zmluvy by mali byť práce hotové do konca roka. Všetko však závisí od počasia. Budúci rok by mala nasledovať ďalšia fáza. Radnica plánuje doplniť drevené konštrukcie, po ktorých by mala rásť popínavá zeleň.
Tá má za úlohu zmierniť prehrievanie lávky slnečnými lúčmi, spomaliť prúdenie vzduchu pri veternom počasí a vytvoriť pre chodcov miesta na krátkodobý oddych.
„Financie na tento zámer chce samospráva získať z eurofondov, v prípade neúspechu budú o zaradení tohto projektu do rozpočtu mesta rozhodovať poslanci mestského zastupiteľstva,“ dodal Tomašovič.