TRNAVA. Mesto Trnava pokračuje v obnove svojho historického opevnenia v jeho východnej časti. Za obnovu vonkajšej strany hradieb od Baziliky sv. Mikuláša po amfiteáter radnica zaplatí 125-tisíc eur.

Práce majú trvať tri mesiace, ak však teplota klesne pod 5 stupňov Celzia, musia stavbári murovanie s klasickou vápennou maltou prerušiť.
Trnava dostane na tieto práce peniaze z ministerstva kultúry. V ďalšej etape radnica podľa jej hovorcu Pavla Tomašoviča ráta s obnovou opevnenia aj z vnútornej strany, tam sú však pozemky v súkromnom vlastníctve.
Severná veža ide do finále
Okrem obnovy východnej časti začínajú stavebné práce za 180-tisíc eur aj na prezentácii dávno zaniknutej Dolnej brány, aj v tomto prípade však o ich postupe bude rozhodovať počasie.
Vo finále je aj stavba severnej veže opevnenia, ktorú financuje súkromný investor. Ešte v októbri má byť hotová iluminácia východnej časti tehlového opevnenia za 176-tisíc eur zo strany Hlbokej ulice.
Dlhodobá práca
Trnava si svoje stredoveké hradby, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou, obnovuje postupne a dlhodobo. Za posledných 25 rokov samospráva investovala do hradieb podľa evidencie mestského úradu približne dva milióny eur.

Časť peňazí, predovšetkým na severný úsek, získala radnica z európskych fondov. V tomto roku dostala Trnava za dlhodobú a koncepčnú pamiatkovú obnovu tohto svojho unikátu výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá.
Trnavské hradby z 13. a 14. storočia patria medzi najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Opevnenie mesta malo pôvodne tvar obdĺžnika a lemovalo plochu s rozmermi 800 x 700 metrov. Múr bol miestami až 10 metrov vysoký a 170 – 230 cm široký s viac ako tromi desiatkami viacpodlažných veží.
Dnes sú trnavské tehlové hradby vďaka veku, rozlohe a rozsahu zachovania považované za unikátnu pamiatku.