DECHTICE. Vážne obavy z možného ohrozenia strategického zdroja pitnej vody v Dechticiach majú starostovia obcí okresu Trnava. Hrozbou pre vodný zdroj je podľa nich ukladanie odpadu v miestnom kameňolome.

Prevádzkovateľ kameňolomu tam plánuje uložiť až 250-tisíc metrov kubických inertného odpadu, v súčasnosti má povolené polovičné množstvo.
Vyjadrili nesúhlas
Starostovia na dnešnom stretnutí v Dechticiach deklarovali zásadný nesúhlas s rozšírením skládky. Nesúhlasí ani Trnavská vodárenská spoločnosť, jej generálny riaditeľ Radovan Foltinsky potvrdil, že dechtický vodný zdroj je pre zásobovanie obyvateľov pitnou vodou regiónu kľúčový.
Z prezentácie Lesného a pasienkového urbáru v Dechticiach vyplynulo, že v lome je ukladaný rôznorodný odpad, podľa fotografií aj azbestové dosky.

,,Máme vážne podozrenie, na základe odprezentovaných materiálov, že v súčasnosti dochádza v lokalite lomu Dechtice k činnostiam, ktoré nie sú v súlade s platnými povoleniami a legislatívou Slovenskej republiky,“ uviedli starostovia v spoločnom stanovisku. Predstavitelia obcí sa márne pýtali, kto privážaný odpad kontroluje. Odpovede očakávali od odborníkov z okresného úradu, tí však na ich stretnutie neprišli.
Z úradu neprišli
,,Ako predstaviteľov obcí nás mrzí, že zástupcovia Okresného úradu v Trnave naše stretnutie ignorovali,“ poznamenal starosta Zavara Rudolf Baroš. Prevádzkovateľ lomu má povolenie na zavážanie vyťaženého priestoru keramikou, tehlami, betónom, dlaždicami či zeminou.
Trvalé ukladanie odpadu nad dôležitým zdrojom pitnej vody podľa riaditeľa Trnavskej vodárenskej spoločnosti Radovana Foltýnskeho vážny problém. ,,Kameňolom je stále živý, pokračuje sa tam v ťažbe, a zároveň sa tam ukladá odpad. Pri ťažbe dochádza k otrasom a tým pádom môžu rôznorodé látky, aj toxického charakteru, preniknúť do našich riečíšť a studní,“ povedal. Vodou z Dechtíc, ktorá má najvyššie kvalitatívne parametre, je podľa neho zásobovaných približne 90-tisíc ľudí z Trnavy a okolia.
,,Už dlhé roky bojujeme so skládkou stavebného odpadu, ktorá vzniká v miestnom kameňolome, a nevieme si s ňou poradiť. Na základe poverenia obecného zastupiteľstva som zvolal starostov, pretože aj ich sa problém týka, keďže ich obce sú zásobované vodou z dechtického vodného zdroja,“ povedal starosta Dechtíc Karol Zachar.
Starostovia v spoločnom stanovisku skonštatovali nevyhnutnosť komplexného prešetrenia terajšieho stavu v kameňolome. S navrhovaným zvýšením objemu ukladaného odpadu do priestorov lomu vyjadrili zásadný nesúhlas. Písomné stanoviská doručia v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie aj na ministerstvo životného prostredia.