TRNAVA. Nový krajský riaditeľ Patrik Kupec vystriedal ešte v júni vo funkcii Štefana Čechoviča, ktorý zmenil post na vlastnú žiadosť.
Kupec dovtedy pôsobil ako okresný riaditeľ v Galante, teraz riadi celý kraj. Viac práce, viac zodpovednosti, čas na rozhovor si našiel až po niekoľkých mesiacoch od nástupu do funkcie.

Už ste niekomu poskytli rozhovor?
– Zatiaľ nie.
A čo príhovor podriadeným, ten ste už určite absolvovali. Čo ste v ňom prízvukovali?
– Aby si každý policajt plnil do bodky svoju prácu a aby v prvom rade začal každý od seba. Aby sme prácu posunuli dopredu.
Ako to chcete posunúť, budete nadväzovať na svojho predchodcu alebo máte vlastný plán?
– Každý má svoju predstavu o chode, každý sa na veci pozerá svojimi očami. V niečom nadväzujem na predchodcov.
Môžete byť konkrétnejší?
– Zatiaľ by som sa k tomu nevyjadroval.

Z okresného riaditeľa na krajského, čo všetko sa vo vašom živote zmenilo?
– Je to viac práce, viac zodpovednosti. Tejto práci sa musíte venovať 24 hodín denne. Nie je to zamestnanie na osem hodín.
Čoho je najviac v Trnavskom kraji?
– No v súčasnosti stúpol počet smrteľných nehôd. Ešte pred tromi rokmi bola v kraji dopravná nehodovosť jedna z najnižších.
Tento rok to stúplo. Do dnešného dňa evidujeme o osem mŕtvych na cestách viac ako v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Zvýšite počet kontrol na cestách?
– Určite áno. Ale to nie je o tom. Ak vodič uvidí hliadku, automaticky spomalí. Keď tam nikto nehliadkuje, šliapnu znova na plyn. Vodiči si to musia uvedomiť sami od seba. Hustota premávky sa neustále zvyšuje. Trnavský kraj je tranzitný, cesty sú preplnené a všetci sa ponáhľajú všade. A to je problém.
Vaši predchodcovia hovorili o ľudskejšom prístupe. V tomto nadviažete na nich?
– Určite áno, bez vľúdneho slova to predsa nejde. Zároveň si policajti musia uvedomiť, že sú členmi ozbrojených bezpečnostných zložiek, ktoré plnia svoje úlohy. A podľa toho sa musia správať.

Aj čo sa týka zadávania a prijímania rozkazov. Najmä u mladých nastupujúcich policajtov, ktorí už nestihli povinnú vojenskú službu.
Je to na nich badať?
– Určite áno, najmä čo sa týka prijímania a plnenia rozkazov.
Čo si myslíte o medializácii polície? Môže byť aj nápomocná?
– V dnešnej dobe sa jej nevyhneme. Môže mať pozitívny i negatívny vplyv. Nie som proti medializácii negatívnych vecí, ale nech je to objektívne. Policajti sú tiež koniec koncov ľudia, aj oni môžu pochybiť.
Čo odbor kontroly? Koľko sťažností evidujete tento rok?
– V tomto roku ich máme 69, väčšinou však ide o neopodstatnené sťažnosti, opodstatnených bolo len 5.
Niekedy je to tvrdenie proti tvrdeniu. Som zástanca toho, že keď policajt pochybí, musí za svoje konanie niesť zodpovednosť. Podriadeným hovorím na rovinu, keď si chlap, tak sa postav k tomu ako chlap.
Za ktoré veci by ste pri kontrole vozidla iba dohovorili, za ktoré pokutovali? Lekárnička po expirácii, nezapnuté pásy, telefonovanie za volantom.
– Osobne som za prevenciu pred perzekúciou. Takže najskôr upozorniť a až potom pokutovať. Lekárničky nie sú naším zámerom.
Pás väčšinou zachráni život, takže každý jeden šofér by sa mal pred jazdou zapásať.
Čo drogy? Prednedávnom bola úspešná razia v Maduniciach, keď policajti zaistili väčšie množstvo tvrdých drog a marihuany. Stúpa to v Trnavskom kraji?
– Trnavský kraj sa v ničom nevymyká v porovnaní so zvyškom Slovenska. Najlepšie by bolo, ak by drogy neboli vôbec, ale tomu nezabránime.
V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o dekriminalizácii a legalizácii marihuany. Čo si o tom myslíte?
– Užívanie marihuany na lekárske účely schvaľujem. Legalizáciu však nie.