TRNAVA. Orechy pri cestách lákajú zberačov. Mnohí z nich si často neuvedomujú, že okrem seba ohrozujú aj ďalších účastníkov premávky.

Staršia pani na hlavnej ceste s dlhou palicou v ruke kláti orechy, oproti idúci kamión musí spomaliť. Ak by sa to stalo v neprehľadnom úseku, nemusel by si ju šofér tranzitu všimnúť.
Nemala na sebe reflexnú vestu a pri zbieraní orechov nevenovala pozornosť premávke. Na našu otázku priamo z okna auta, či sa nebojí, odpovedala okamžite. Zbiera tu rok čo rok a zatiaľ sa vraj nič nestalo.
Treba s nimi rátať
Na ceste z Trnavy do Piešťan nájdete v tomto období asi najviac zberačov. Treba s tým rátať.
Stromy pri cestách patria správcovi komunikácie, na zber plodov preto treba mať od neho povolenie. Nikto zo zberačov to však nerieši. Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja, ktorá sa stará o cesty II. a III. triedy, zber nepovoľuje, považujú to za nelegálne konanie.

Už dávnejšie sme informovali o tom, že pracovníci správy upozorňujú zberačov, že ich zber nie je povolený, ale v zmysle cestného zákona nemajú žiadne právomoci umožňujúce udeliť im za to finančný postih. Zostáva iba pri slovách. Ani tento rok vraj nikto nepožiadal o zber.
„Žiadosti tohto typu neevidujeme, na cestách platia všeobecné pravidlá dodržiavania bezpečnosti cestnej premávky, ktoré musia rešpektovať všetci, aj ľudia, ktorí sa zdržujú v blízkosti ciest,“ napísala Natália Machalová zo Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja s tým, že takéto prípady v minulosti neriešili.

Okrem šoférov a správcov komunikácií nie sú zo zberačov nadšení ani policajti. Zbytočne sa vraj vystavujú potenciálnemu nebezpečenstvu. Akákoľvek kolízia s autom idúcim rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu, môže mať fatálne následky.
„Občanom by sme chceli pripomenúť, že v prvom rade ide o ich bezpečnosť a zber orechov na cestách alebo v ich blízkosti môže predstavovať značné riziko. Ak zbierajú orechy na cestách mimo obce, na ktorých sa vozidlá pohybujú rýchlosťou 90 km/h, tak sa i pri najmenšej kolízii vystavujú priamemu ohrozeniu na živote,“ priblížila Martina Kredatusová, krajská hovorkyňa polície. Polícia môže zberačov orechov pokutovať, ak porušujú zákon.
Zákaz státia
V cestnom zákone sa píše, že na cestách I. triedy a za zníženej viditeľnosti aj na ostatných cestách s výnimkou účelových komunikácií je mimo obce zakázané zastavenie a státie na inom mieste než na mieste označenom ako parkovisko s výnimkou núdzového státia.
„Ak vodič zastaví na ostatných cestách počas dňa, musí pri státí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 metre pre každý smer jazdy. Zákon o cestnej premávke upravuje aj to, že vodič nesmie zastaviť a stáť na cestnej zeleni a inej verejne prístupnej zeleni,“ doplnila Kredatusová.
Väčšina zberačov, ktorí prídu autom, sa priestupkom nevyhnú. Často stoja v ceste alebo na zeleni.
Nie sú vraj vhodné na konzumáciu
Čo sa týka samotných orechov pri cestách, či sú vôbec vhodné na konzumáciu sme sa pýtali Mariána Vargu, predsedu Ovocinárskej únie Slovenska. V telefonickom rozhovore nám potvrdil, že ovocné stromy a orechy pri cestách majú úplne inú funkciu, nie sú určené pre zber plodov. „Aj napriek tomu, že už jazdia ekologickejšie autá na bezolovnatý benzín, stále zanechávajú vysokú koncentráciu ťažkých kovov. Nielen v orechoch. Určite ich konzumáciu neodporúčame,“ zhrnul Varga.
Myslieť si, že škodliviny do orecha nepreniknú pre jeho tvrdú škrupinu, je podľa Vargu absolútny nezmysel.
Kraj proti zberačom bojuje aj tak, že ovocné stromy či orechy pri cestách už nesadí. Pri tvorbe nových stromoradí pri cestách sa už vysádzajú najmä okrasné listnaté dreviny.