TRNAVA. Prístup k informáciám, financie a verejné obstarávanie a účasť verejnosti na rozhodovaní.
To sú tri z jedenástich oblastí, ktoré mali pri hodnotení transparentnosti žúp najväčšiu váhu. Transparency International Slovensko na ich základe už po štvrtý raz zostavilo rebríček, v ktorom Trnavský samosprávny kraj obsadil nelichotivé predposledné miesto a dostal známku C.

Rovnakú známku dostal aj v predošlých dvoch hodnoteniach a od roku 2013 jeho transparentnosť stagnuje na úrovni okolo päťdesiat percent.
Pohyby na jednotlivých priečkach rebríčka teda nie sú spôsobené jeho zlepšením či zhoršením, ale najmä vývojom v ostatných župách.
Rozdiel je viditeľný najmä v porovnaní s Trenčianskym krajom, ktorý sa z posledného miesta tabuľky a známky D- v roku 2013 prepracoval tohto roku na najvyššiu priečku s hodnotením A-.
Pokrok vidieť tiež v transparentnosti Žilinského samosprávneho kraja, ktorý skončil tento rok druhý, so známkou B-.
Najmenej percent za nakladanie s majetkom
Medzi najhoršie hodnotené oblasti v rámci Trnavského kraja patril jednoznačne predaj a prenájom majetku. Za ten získala župa len pätnásť percent, chýbali zverejnené údaje o elektronických aukciách, informácie o výsledkoch aj zápisnice z verejných obchodných súťaží na predaj a prenájom majetku.
Ešte horšie na tom však bol Nitriansky kraj, len s trinástimi percentami. Rovnako pätnásť percent za túto oblasť získala aj v hodnotení posledná, košická župa.
Naopak, Trenčianskemu kraju sa podarilo získať až 91 percent.
Zaostáva tam, kde iní napredujú
Ak sa na výsledky pozrieme ako na porovnanie s priemerom ostatných krajov, Trnavský kraj výraznejšie zaostal v dopravnej politike.
Paradoxne, práve táto oblasť podľa hodnotenia Transparency patrila medzi tie, v ktorých kraje z celkového pohľadu dosiahli najväčší pokrok.

S len jedným získaným bodom bola trnavská župa v tejto oblasti o 22 percent horšia ako priemer ostatných krajov.
Chýbali zverejnené dokumenty s postupom pri žiadaní o dopravnú licenciu, informácie zo správnych konaní o jej udelení, zmene či odobratí aj zoznam udelených dopravných licencií. Na stránke tak boli dostupné len oznámenia o zmene cestovných poriadkov.
Rovnako ako trnavská dopadli pri hodnotení aj bratislavská, košická a prešovská župa. Naopak, dobré body do hodnotenia tu nahnal Trenčiansky kraj, ktorý bol v sledovaných ukazovateľoch stopercentný.
Pochvala za personálnu politiku
Vysoko nadpriemerné čísla dosiahla trnavská župa v hodnotení personálnej politiky. Kým priemer ostatných krajov bol v tejto oblasti 36 percent, v Trnave dosiahol takmer dvojnásobok.
Kraju v hodnotení pomohlo najmä používanie písomných testov pri výberových konaniach či zverejňovanie zápisníc z nich.
Rovnako nad priemerom, hoci len o jedno percento, bola v prípade Trnavského samosprávneho kraja aj oblasť financií a verejného obstarávania.
V porovnaní s hodnotením pred dvomi rokmi síce klesla, napriek tomu bol celkový súčet bodov vyšší, ako napríklad v Žilinskom kraji, ktorý končil v celkovom hodnotení na druhom mieste.