TRNAVA. Taxíky jazdia rýchlejšie, než je dovolené. Nejde pritom iba o Trnavu, funguje to tak vo všetkých väčších mestách. Nie všetci taxikári sú rovnakí. Podľa našich zistení, rýchlo jazdia najmä mladí, starší bývajú zodpovednejší.

Mnohí ľudia si myslia, že rýchlu jazdu taxíkov policajti prehliadajú. Tí nám však potvrdili, že to tak nie je.
Spoveď nemenovaného taxikára z Trnavy
O tom, ako to chodí medzi taxikármi, ako jazdia a či platia pokuty z vlastného vrecka, sme sa rozprávali s nemenovaným vodičom taxíka v Trnave. Hneď na úvod povedal, že ľudia sú rôzni – rovnako ako taxikári.
„Rýchlosť sa pravidelne prekračuje. Raz som išiel po Hlbokej 190 kilometrov za hodinu. Samozrejme, v noci,“ potvrdil nám nemenovaný zdroj. Taxikári „valia“ hlavne v nočných hodinách, keď sú prázdne cesty. Najčastejšie po Hlbokej, Sladovníckej, Študentskej či Hospodárskej.

Policajti ich vraj v žiadnom prípade neprehliadajú, práve naopak. „Keď nás zastavia pre rýchlosť, väčšinou nám to dajú pekne „vyžrať". Bez pardonu,“ dodal zdroj.
O hliadkach väčšinou vedia dopredu
To, že aj napriek tomu nejazdia niektorí taxikári predpisovo, je aj o informovanosti o policajných hliadkach. Keď niekto nejakú zbadá, okamžite kontaktuje cez vysielačku kolegov.
„Policajti nemerajú v meste často. A keď aj áno, všetci o tom vieme. Keď štartuje tmavý neoznačený Passat s radarom zo Starohájskej, vieme o ňom, ešte si len policajti sadnú do auta. Cez vysielačky sa o tom informujeme. Poznáme ŠPZ takýchto vozidiel, ak ich niekto zbadá v teréne, dá vždy vedieť ostatným,“ popísal praktiky.
Funguje to vraj medzi kolegami, konkurenčné taxislužby sa navzájom neinformujú.
Pokuty za rýchlosť si platia sami
Pokuty si vraj platia taxikári sami, niektoré taxislužby ju preplácajú iba vtedy, ak ide o sankcie súvisiace s technickým stavom vozidla či neplatnou emisnou.
S otázkami o fungovaní sme sa obrátili aj na viaceré trnavské taxislužby. Zo šiestich opýtaných nám odpovedali iba z jednej. „Áno, je to pravda, jazdíme o niečo rýchlejšie. Zákazníci nás často naháňajú, že nestíhajú vlak či autobus, preto sa snažíme im vyhovieť,“ potvrdil Július Žákovic z trnavskej Euro Taxi.
Podľa jeho slov si ľudia všímajú iba to negatívne.
„Nevšimnú si, keď taxikár niekoho pustí, prípadne pomôže nejakému šoférovi, ktorý má problémy. Keď ľudia vidia nehodu taxíka, automaticky vinu zvalia na taxikára, že ju spôsobil,“ skonštatoval Žakovic.
Jedno auto z jeho taxislužby najazdí ročne približne 200-tisíc kilometrov. Počet nehôd presne neevidujú, väčšinu z nich vraj zavinila druhá strana.
Berú ich väčšinou na odporúčanie
Šoférov, ktorí pre neho jazdia, nevyberá. Až 90 percent z nich je na odporučenie od známych.
„Nových šoférov testujeme, sledujeme cez GPS a niekedy aj spätne voláme zákazníkom, ako sa im pozdával,“ zhrnul s tým, že vlastných nabádajú, aby jazdili bezpečne a zodpovedne, pretože svojim správaním robia reklamu celej firme.
Žiadna tolerancia, tvrdia policajti
Policajti vraj taxikárov v žiadnom prípade neprehliadajú. „Ak je zistený priestupok, polícia pristupuje k ich riešeniu rovnocenne, zákonným spôsobom.

Žiadna tolerancia voči určitým skupinám vozidiel zo strany polície neexistuje. Polícia vykonáva analýzy dopravných nehôd a na základe toho následne prijíma opatrenia,“ napísala Martina Kredatusová, krajská policajná hovorkyňa.
Podľa jej slov však muži zákona však nemôžu byť všade, preto primárna zodpovednosť je na každom jednom vodičovi.