BOROVCE. Borovčania pripravili viacero podujatí, ktorými si uctia obetavého a obľúbeného duchovného.
Vo štvrtok 6. októbra sa uskutoční prednáška historika Patrika Dubovského z Ústavu pamäti národa na tému Čo odhalili archívy. Po nej otvoria v pastoračnom centre na fare výstavu Vykúpenie s dielami výtvarníčky Beáty Krasňanskej, doplnenú o osobné veci Poláka.
Najskôr omša
O deň neskôr je na programe modlitbová vigília a v nedeľu 8. októbra najskôr omša v miestnom kostole, ktorú bude slúžiť trnavský arcibiskup Ján Orosch, potom bude požehnaný pamätník tohto kňaza, ktorý zomrel v roku 1987 násilnou smrťou priamo na fare.
K dispozícii bude aj pamätná poštová pečiatka. Pripravená je aj prezentácia knihy V rukách Hrnčiara a otvorenie Pamätnej zóny Štefana Poláka, kde bude inštalovaná výstava o Sviečkovej manifestácii. Informuje o tom obec na svojej webovej stránke.
Roky nemali farnosť
"Dvadsaťtri rokov sme po tejto tragédii nemali od roku 1987 farnosť, obnovili sme ju v roku 2011," povedal starosta Boroviec Ivan Šiška. Kňaz Polák bol členom združenia Pacem in terris a nadviazal spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou (ŠtB). Keď sa však v Ríme stretol s pápežom Jánom Pavlom II., chcel spoluprácu ukončiť. Na to život takmer neznesiteľným začala robiť ŠtB. V noci na 8. októbra 1987 bol brutálne zavraždený.
Niekoľko dní predtým bola fara pod stálym dohľadom polície alebo ŠtB, kňazovi sa niekto v anonymných telefonátoch vyhrážal, že bude zabitý. Za páchateľa bol označený bezdomovec Ladislav Mácháč, ktorého vo februári 1989 odsúdili na 13 rokov väzenia. V októbri toho istého roku ho však oslobodili. V roku 1993 ho našli mŕtveho pri železničnej trati po tom, čo údajne vypadol z vlaku.