VRBOVÉ. Vo Vrbovom v okrese Piešťany si koncom týždňa pripomenú 50. výročie získania štatútu mesta. Na slávnostnom zasadaní mestského zastupiteľstva v piatok 22. septembra ocenia ľudí, ktorí sa o znovuzískanie štatútu mesta pred polstoročím zaslúžili.

Športová sobota
Oslavy v šesťtisícovom mestečku budú pokračovať odovzdávaním cestovateľských ocenení Beňovského glóbus a slávnostným koncertom. V sobotu výročie oslávia športovým popoludním na futbalovom štadióne.
Vrbové sa stalo opäť mestom po 95-ročnej prestávke 1. novembra 1967, keď nadobudlo účinnosť rozhodnutie Západoslovenského Krajského národného výboru v Bratislave. Miestny historik Ľubomír Bosák pripomína, že krátko na to bol odovzdaný do užívania nový kultúrny dom, vďaka ktorému sa rozprúdil kultúrny život v meste.

V tom istom roku postavili vo Vrbovom aj prvý výškový dom, v ktorom bolo 29 bytov. Mesto Vrbové ocení v piatok pamätnou medailou prvého predsedu Mestského národného výboru Jána Hrnčiara in memoriam, vtedajšieho poslanca ONV v Trnave Michala Švaru in memoriam, archivára a historika Jozefa Šimončiča, ktorý pred polstoročím vypracoval podklady pre vyhlásenie Vrbového za mesto. Pamätnou medailou ocenia aj Jozefa Mackovjaka, ktorý v rokoch 1967-1983 riadil kultúrny dom.
Má tam pamätník
Vrbové je známe predovšetkým ako rodisko Mórica Beňovského, spisovateľa, cestovateľa a dobrodruha, ktorý sa stal kráľom na Madagaskare. Pred piatimi rokmi mu na Námestí slobody vo Vrbovom odhalili pomník. Narodili sa tu však aj ďalšie významné osobnosti, napríklad biskup Pavol Jantausch alebo jeden z najlepších slovenských futbalistov všetkých čias Jozef Adamec.
Prvá písomná zmienka o Vrbovom pochádza z roku 1113. Koncom 14. storočia sa už v písomných prameňoch uvádza ako mestečko. Od polovice 20. storočia zohrávalo významnú úlohu v textilnom priemysle vďaka podniku Trikota. Zaujímavosťou Vrbového je farský kostol na námestí, ktorý má šikmú vežu.