TRNAVA. V materských školách na celom Slovensku má pribudnúť až 4780 nových miest.
Podľa informácií z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR schválili už 152 projektov za takmer 40 miliónov eur, ktoré uhradí Únia. Zapojiť sa dá stále, z fondov Únie je k dispozícii ďalších 37 miliónov eur.
Zvyšok doplatí samospráva
Trnava získa 381-tisíc eur z integrovaného regionálneho operačného programu na výstavbu novej materskej školy v areáli fungujúcej Základnej školy na Gorkého ulici.

Zvyšok, približne 700-tisíc eur, doplatí mesto. Výstavbu dvojpodlažnej budovy odhadli na 1,1 milióna eur. Spoluúčasť mesta na tomto projekte odsúhlasili ešte v marci poslanci.
Primátor Peter Bročka sa už dávnejšie vyjadril, že „naoko“ vysokej ceny sa neobáva. Spolieha sa na to, že verejná súťaž na zhotoviteľa ju stlačí ešte nadol. Ako pri iných projektoch. Napríklad, obnovu Šrobárovej odhadli na milión eur, vysúťažená cena sa pohybovala niečo cez 600-tisíc eur.
„Neviem, či takúto úsporu je možné dosiahnuť aj na budove, ale som presvedčený o tom, že nejaká úspora oproti projektovej dokumentácii tam určite bude,“ zhrnul Bročka na marcovej tlačovej konferencii.

Ešte v marci sme informovali o tom, že nepôjde o klasickú materskú školu, cieľom projektu je poskytnúť zvýšenú mieru inkluzívneho vzdelávania detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, najmä zo sociálne znevýhodneného prostredia a marginalizovanej rómskej komunity. Výber Gorkého základnej nie je náhodný.
Blízko Linčianskej a Coburgovej
Nachádza sa vedľa Linčianskej i neďaleko Coburgovej. V minulom školskom roku tam evidovali približne 31 percent detí z marginalizovaného rómskeho prostredia a približne 16 percent zo sociálne znevýhodneného prostredia. V novej škôlke budú tri triedy s maximálnou kapacitou 23 detí plus jedna miestnosť, ktorá bude slúžiť pre popoludňajšie vzdelávanie ich rodičov. Tí často nemajú dokončené ani základné vzdelanie.
Nájsť si za takých podmienok akékoľvek zamestnanie býva takmer nemožné. Materská škola tak dokáže okrem detí „podchytiť“ aj dospelých a bližšie s nimi spolupracovať. Tento projekt víta aj riaditeľka ZŠ Gorkého. „Tu získavajú deti prvotné vedomosti, pracovné zručnosti, sociálne a hygienické návyky, zvykajú si na činnosť v kolektíve detí, učia sa rešpektovať dospelých a vzájomne sa tolerovať,“ vyjadrila sa dávnejšie Beáta Krajčovičová, riaditeľka ZŠ na Gorkého.
Podľa jej slov práve pred-školské vzdelávanie môže mať na túto skupinu obyvateľstva výrazne pozitívny vplyv, ktorý je už ťažké dosiahnuť v neskoršom veku.
Kapacita materských škôl v Trnave nestačí
Podľa agentúry Sita má Trnava vo svojich materských školách približne 1 800 miest, ich kapacita už niekoľko rokov nestačí. Okrem krajského mesta pribudnú nové miesta v predškolských zariadeniach aj v okolitých obciach.
Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja schválilo nenávratné finančné príspevky na zvýšenie kapacity infraštruktúry materských škôl aj Špačinciam (480-tisíc eur), Suchej nad Parnou (230-tisíc eur), Šelpiciam (159-tisíc eur), ďalej v okrese Trnava obciam Horné Orešany (202-tisíc eur) a Boleráz (323-tisíc eur).