TRNAVA. Celý tretí augustový týždeň v spoločnosti ZF Slovakia v Trnave patril úvodnému ročníku unikátneho projektu s názvom ZF Summer Camp.
Tento netradičný workshop zorganizovalo oddelenie aplikačného vývoja v spolupráci so strediskom duálneho vzdelávania a personálnym odborom. Aj keď názov workshopu evokuje skôr pohodu a oddych, opak bol pravdou.

Z množstva študentiek a študentov, ktorí sa na workshop prihlásili, boli nakoniec vybraní traja z Indie, jeden z Ukrajiny a piati Slováci a Slovenky. Už táto kombinácia sľubovala zaujímavý priebeh súťaže nielen kvôli komunikačnej bariére.
Workshop mal charakter súťaže a zúčastnilo sa ho celkovo 9 študentov. Boli rozdelení do troch tímov a za úlohu mali zostrojiť v určitom čase funkčný katapult.
Aby to nemali také jednoduché, pri konštrukcii museli simulovať všetky možné procesy, s ktorými sa zamestnanci výrobného podniku na rôznych úrovniach denno-denne stretávajú.
Bez možnosti nudiť sa

Každý deň mal svoju tému a svoju pracovnú náplň. V pondelok si účastníci vyskúšali „nástup do práce“, prešli bezpečnostným školením, prezreli si celý podnik a vyskúšali si komplexnosť a náročnosť systému vytvárania štandardizovanej práce, pracoviska a pracovného postupu na špeciálnom simulátore oddelenia ZF PS.

V utorok sa potom naplno venovali svojim produktom. Až v tento deň skutočne spoznali svojich nových kolegov z tímu. Začiatočné nedorozumenia pomohol prekonať najmä nedostatok času, keďže v tento deň bolo potrebné zvládnuť celý dizajnový návrh katapultu.
Kompromis sa rodil v niektorých prípadoch veľmi ťažko a bolo pokreslených veľa technických výkresov, kým sa v každom tíme dohodli na tom najlepšom, čo im napadlo.
Na konci dňa museli pred komisiou svoje rozhodnutie aj dostatočne erudovane odôvodniť.

Streda a štvrtok boli z pohľadu nezávislého pozorovateľa najzaujímavejšie. Každý z tímov si našiel svoje miesto a sústredene pracoval na realizácii svojho dizajnového návrhu.
Katapulty vznikali zo stavebnice Merkur, ktorú mal k dispozícii každý tím. Tu už skutočne padli všetky bariéry a bolo vidno, že vášeň pre dizajn, strojárstvo a konštrukciu je to, čo týchto mladých ľudí spája.
Veľké finále

Piatok bol vyvrcholením celotýždňového snaženia. Súťažné disciplíny, spojené s prezentáciou svojho produktu pred vedením spoločnosti, dokonale preverili konštrukčné, výrobné, obchodné a prezentačné zručnosti všetkých zúčastnených.
Víťaz však môže byť len jeden, a tak aj po súťaži v dostrele, presnosti a kadencii katapultov odchádzal z brán ZF Slovakia s pocitom víťazstva a peknými výhrami v podobe iPadov iba jeden tím. Organizátori nezabudli ani na jednotlivcov.
Tomu najúspešnejšiemu z tímov bola ponúknutá možnosť stáže. Ale ani ostatní nezostali skrátka. Minimálne certifikátom o účasti, ktorý dostal každý z účastníkov, môže tvoriť v ich životopisoch zaujímavú položku pre budúcich zamestnávateľov.

Spoločnosť ZF si dlhodobo zakladá na odbornosti svojich zamestnancov. Chápe, že kvalitu svojich produktov dosiahne hlavne prostredníctvom vzdelaných a kvalifikovaných pracovníkov.
Preto sa angažuje v spolupráci nielen so strednými, ale aj vysokými školami. Existuje teda reálny predpoklad, že aj tento projekt nebol len jednorazovou záležitosťou, ale časom sa z neho môže stať tradícia.