TRNAVA. Nové ihriská s gumeným povrchom, moderné hracie prvky či piknikové stoly. Dlho očakávaná humanizácia sídliska Zátvor je hotová, radnica preinvestovala vyše 327-tisíc eur. Pôvodná cena bola vyššia, súťažou ju stlačili o 50-tisíc eur.
Zátvor patrí medzi menšie sídliská, jeho výstavba súvisela s prudkým nárastom obyvateľstva Trnavy v priebehu 70. rokov. Základný „panel“ poklepali v roku 1979. Sídlisko ohraničujú ulice Veterná, Saleziánska a Sibírska.

Pôvodný stav
Doteraz sa tam veľa zásadných zmien neudialo.
„V minulosti sa na Zátvore vo vnútroblokoch robili len parciálne úpravy a opravy. Napríklad výstavba doplnkového parkoviska, doplnenie streetbalových košov, oprava chodníkov a podobne,“ povedal na úvod Dušan Béreš, šéf investičnej výstavby mesta Trnava.

Obnova tejto časti už bola nevyhnutná, staré ihriská a preliezačky nahradili modernejšími.
Práce trvali 90 dní a termín uplynul 9. augusta. Mesto už dielo prebralo, zatiaľ sa užíva na základe rozhodnutia o dočasnom užívaní. Kolaudácia bude až po výsadbe, tú pre teplo zatiaľ odložili. „Vzhľadom na veľmi suché počasie sme sa dohodli na neskorších sadových úpravách, pretože by sa strašne prášilo pri rozrábaní zeminy rotavátorom,“ vysvetlil Béreš.
Radšej neskôr
Výsadbu teda presunuli. V okolí oddychovej zóny majú byť trvalky, v oboch vnútroblokoch pribudne dohromady 49 stromov a 1230 kríkov. V rámci obnovy upravia aj predzáhradky pred činžiakmi. Udržiavaná zeleň, ktorú vysadili domáci, zachovajú.

Okrem multifunkčného ihriska s umelým povrchom sú tam viaceré ihriská s cvičebnými prvkami, hracie prvky sú určené pre mladšie, ale i staršie deti. Novinkou sú piknikové stoly s lavičkami.
„Nie bežným prvkom, ktorý sa však bude častejšie uplatňovať vo verejnom priestore na zmiernenie dosahov zmeny klímy, sú tieniace konštrukcie pri oddychovej zóne, ktorá spolu s plánovanou výsadbou vytvorí príjemné prostredie pre obyvateľov týchto dvorov. Detské ihrisko pre najmenšie deti má povrch v zmysle nových trendov,“ napísala Ľubica Augustínová z mestského úradu, z odboru investičnej výstavby.
Nechýbajú lavičky, stojany na bicykle, odpadkové koše a vešiaky na oblečenie. Súčasne s humanizáciou prebieha aj obnova Olympijskej ulice. Ide o dve samostatné investície, dokončiť by ju mali do polovice októbra.
Zatiaľ bez kamier
Vynovené priestory nesnímajú žiadne kamery napojené na centrálu mestskej polície, môžu sa stať preto terčom útokov.
„Vandalov sa, samozrejme, obávame, pretože náklady na humanizáciu oboch dvorov neboli malé, ale spoliehame sa i na obyvateľov okolitých bytoviek, pretože je predpoklad, že koneční užívatelia budú predovšetkým deti obyvateľov týchto dvorov,“ skonštatoval Béreš. Zriadiť kamerový systém napojený na centrálu mestskej polície, je tam vraj možné. Ak to bude nevyhnutné, vynovené priestory budú monitorovať.
Humanizácie sídlisk a vnútroblokov sa vždy pripravujú niekoľko rokov. „Aj pre Zátvor bola najprv spracovaná štúdia, na základe nej prebehla anketa v jednotlivých blokoch a následne aj na základe námetov či pripomienok obyvateľov bola spracovaná projektová dokumentácia na realizáciu diela,“ potvrdil Béreš.
Trnavské sídliská majú vo všeobecnosti 30 až 50 rokov a v minulosti sa zásadným a hlavne komplexným spôsobom nevstupovalo do ich vybavenosti. Prvé projekty humanizácií sídlisk riešili prednedávnom na Prednádraží a na Linčianskej. Tento rok dokončili Zátvor, už o niekoľko dní by sa mala spustiť aj humanizácia vnútrobloku na Veternej ulici.
Podľa našich zistení Zátvor patrí k najlepším, čo sa týka občianskej vybavenosti. Viaceré nákupné centrá na jednom mieste, mestská plaváreň a otvorené priestranstvá za mestom sú vhodné aj na prechádzky so psami. Idylku „tichého“ sídliska narušil severný obchvat.